کارشناسان اقتصادی معتقدند: انتشار پول توسط بانک‌های مرکزی جهان همیشه به نفع شمش طلا بوده است. در حال حاضر قیمت کالاهای اقتصادی به طور فزاینده‌ای رو به کاهش است. اما درخشندگی طلا در این میان نادیده گرفته شده است. در پی چاپ و انتشار پول توسط بانک‌های مرکزی جهان شمش طلا ارزش خود را به دست می‌آورد. بر اساس این گزارش، اخیرا دیدگاه سرمایه گذاران نسبت به طلا منفی شده است. خبرگزاری بلومبرگ طی گزارشی اعلام کرده است از اکتبر سال ۲۰۱۲ تاکنون صندوق‌های تامین دارایی ذخایرشمش طلای خود را تا ۵۶ درصد کاهش داده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، کارشناسان اقتصادی بر این باورند هنوز نشانه‌هایی از رشد قیمت جهانی طلا وجود دارد. به محض اینکه بانک‌های مرکزی جهان به تضعیف ارزش ارزهای خود ادامه دهند قیمت جهانی طلا با رشد مواجه خواهد شد. بر این اساس، در حال حاضر بانک‌های مرکزی جهان با افزایش ارزش ارزها مبارزه می‌کنند، فقط بانک مرکزی آمریکا تریلیون‌ها دلار به منظور بهبود اقتصاد این کشور چاپ کرده است. متاسفانه بانک‌های مرکزی اقدام به انتشار پول کرده‌اند. بانک‌های مرکزی فیلیپین، تایوان، اندونزی، کره‌جنوبی، کلمبیا، پرو، کاستاریا و برزیل به چاپ پول مداومت می‌ورزند.

نگاهی به رفتار اونس طلا درهفته گذشته

هفته گذشته قیمت جهانی طلا فرصتی برای نفس کشیدن نیافت و با ادامه روند نزولی از ۱۶۰۰ به ۱۵۵۰ دلار کاهش یافت. به گزارش کیتکو، از اکتبر سال ۲۰۱۱میلادی که قیمت طلا به ۱۸۰۰ دلار افزایش یافت بهای این فلز زرد تاکنون ۱۴ درصد کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، نگرانی ها نسبت به اجرای طرح محرکه اقتصادی بانک مرکزی آمریکا به‌رغم بهبود اقتصاد این کشور موجب کاهش قیمت جهانی طلا شد. این گزارش می‌افزاید، در پی کاهش نگرانی‌ها نسبت به آینده بازار سهام، موسسه گلدمن پیش‌بینی خود از بهای جهانی طلا در سال‌جاری را به ۱۲۰۰دلار کاهش داده است. بر این اساس، با توجه به اینکه روز چهارشنبه حرکت اونس جهانی طلا از میانگین بهای ۵۰ روزه خود به میانگین قیمت ۲۰۰روزه تغییر کرد فروش تکنیکال این فلز زرد به شدت افزایش یافت. بر پایه این گزارش، روز گذشته بهای جهانی طلا در سطح ۱۵۷۵ دلار دادوستد شد و با نوسانات شدید هفته گذشته را با دامنه ۱۵۸۲ دلار و ۵۰ سنت به پایان رساند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند اونس جهانی طلا در روزهای آتی به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. در نظرسنجی این هفته از کارشناسان سایت کیتکو از ۳۳ کارشناس این سایت ۲۱ نفر در این نظرسنجی شرکت نموده‌اند که در این میان ۱۱ نفر به افزایش،۳ نفر به کاهش و ۷ نفر دیگر به عدم تغییر بهای جهانی طلا رای داده‌اند.