وی افزود: در خرداد ماه که برای نخستین بار محدودیت‌های تامین برق زودتر از نیمه آن آغاز شدند، باز هم شاهد عملکرد خرید‌‌‌کننده از فولاد هرمزگان بودیم؛ به طوری که در این ماه ۱۳۶‌هزار و ۳۳۳ تن تختال تولید کردیم که این میزان تولید فراتر از ظرفیت اسمی ماهیانه به میزان ۱۲۵‌هزار تن است. به این ترتیب در بهار امسال، فولاد هرمزگان با تولید ۴۴۹‌هزار و ۱۳۶ تن تختال، ضمن کسب رشد ۸/ ۱۴درصدی، بالاترین عملکرد تولیدی تاریخ فعالیت خود در سه ماه نخست سال را برجای گذاشت. همچنین بهار امسال در واحد احیای مستقیم توانستیم با تولید ۴۶۷‌هزار و ۶۵۴ تن آهن اسفنجی، به رشد ۲/ ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دست یابیم.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به تداوم پروژه‌‌‌های بهبود در فولاد هرمزگان و نیز استفاده حداکثری از شرایط موجود، خاطرنشان کرد: پیش از هر چیز باید به تلاش، همدلی و درک صحیح کارکنان و پیمانکاران از اهداف شرکت به‌‌‌عنوان یکی از اصلی‌‌‌ترین دلایل کسب این موفقیت‌‌‌ها اشاره کرد. پس ‌‌‌از آن باید اذعان داشته باشیم که حمایت‌‌‌های فولاد مبارکه به‌‌‌عنوان شرکت مادر در حوزه‌‌‌های تامین مواد اولیه و بسیاری جهات در کسب این رکورد به ما کمک کرد. معروفخانی ادامه داد: از دیگر رکوردهای ثبت شده در بهار می‌توان به ثبت رکورد جدید عیوب گرم تختال از ۵۵/ ۰‌درصد در فروردین ۱۴۰۱ به ۳۵/ ۰‌درصد در خرداد ماه، کاهش ذوب‌‌‌های خارج از رنج آنالیزی سفارش مشتری در سه‌ماه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به سه ماه آخر سال ۱۴۰۱، از ۱۱/ ۰‌درصد به ۰۶/ ۰‌درصد و تولید ۶۵/ ۹۹ درصدی تختال‌‌‌های کیفی بدون عیب سطحی اشاره کرد. همچنین رکوردهایی در زمینه تناژ ذوب، تعداد ذوب تولیدی و ریخته‌‌‌گری شده، زمان تخلیه تا تخلیه، زمان توقفات کوره‌‌‌های قوس، زمان آماده‌‌‌سازی کوره‌‌‌های قوس، مصرف نسوز، کاهش عیوب گرم ریخته‌‌‌گری و کاهش ذوب‌‌‌های خارج از رنج آنالیز شیمیایی ثبت شده است.

رشد ۷۲ درصدی درآمد فروش تختال

وی با اشاره به عملکرد فروش فولاد هرمزگان در بهار، عنوان کرد: در سه‌ماه نخست امسال توانستیم ۲۱۴‌هزار و ۲۹۱ تن تختال را در بازارهای داخلی به فروش برسانیم که این میزان رشد ۵۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. همچنین در همین بازه زمانی، با صادرات ۲۲۴‌هزار و ۶۷۸ تنی تختال در بازارهای بین‌المللی، رشد ۳۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کردیم. در مجموع نیز توانستیم ۴۳۸‌هزار و ۹۶۹ تن تختال را در بازارهای داخلی و صادراتی به فروش برسانیم که این میزان حاکی از رشد ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در خصوص کسب درآمد در بهار مطرح کرد: افزایش درآمد و سودآوری پایدار یکی از مهم‌ترین استراتژی‌‌‌های ما در کنار اجرای طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای خواهد بود. در سه‌ماه نخست امسال توانستیم با فروش محصول در بازارهای داخلی ۴‌هزار و ۲۸۳ میلیارد تومان درآمد کسب کنیم که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین با کسب درآمد ۴‌هزار و ۳۳۷ میلیارد تومانی از فروش محصول در بازارهای صادراتی، رشد ۷۲ درصدی را در درآمد صادراتی نسبت به سه‌ماه نخست سال گذشته تجربه کردیم. در مجموع درآمد فروش بازار داخلی و صادراتی تختال فولادی نیز توانستیم ۸‌هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان کسب کنیم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۷۸ درصدی را نشان می‌دهد.

سرعت خوب اجرای طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای

معروفخانی با تاکید بر رویکرد توسعه‌‌‌گرای فولاد هرمزگان، بیان کرد: طرح افزایش ظرفیت فولادسازی از ۵/ ۱ میلیون تن به ۲/ ۳ میلیون تن و طرح نورد گرم مهم‌ترین پروژه‌‌‌های در دست مطالعه فولاد هرمزگان هستند. ضمن اینکه پروژه‌‌‌های افزایش سیلوهای ذخیره‌‌‌سازی آهن اسفنجی به ظرفیت ۳۰‌هزار تن، واحد شماره ۲ گازهای صنعتی به ظرفیت ۱۰‌هزار نرمال مترمکعب، احداث مدول سوم آهن‌‌‌سازی به ظرفیت ۷/ ۱ میلیون تن با سرعت قابل قبولی در حال اجراست و پروژه لنس سایدوال نیز به زودی به بهره‌‌‌برداری می‌‌‌رسد. در همین حال سرمایه‌گذاری مشترک ما در پروژه‌‌‌ ۷۲/ ۱میلیون تنی احیای مستقیم ستاره سیمین و تولید محصولات آهک،سنگ و فولاد هرمزگان نیز در حال انجام است. مهم‌ترین هدف استراتژیک ما در سال‌جاری و دو سه سال آینده به سرانجام رسیدن این پروژه‌‌‌ها و تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌‌‌های صنعتی و تولید فولاد در کشور خواهد بود.

تبدیل شدن فولاد هرمزگان به قطب تولید فولاد کشور

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: امسال نیز مانند سال گذشته به‌‌‌گونه‌‌‌ای برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌شده است که همگام با اهداف هلدینگ فولاد مبارکه که در هر شرایطی حامی فولاد هرمزگان بوده است، تولید یک‌‌‌میلیون و ۵۵۰‌هزار تن تختال را محقق کنیم. همچنین طرح‌‌‌های توسعه متعددی در دست اقدام داریم که امیدواریم در سال‌جاری به پیشرفت قابل‌توجهی در این پروژه‌‌‌ها دست‌‌‌یابیم. به‌‌‌اتفاق سایر همکاران در بخش‌‌‌های مختلف شرکت بر این باوریم که فولاد هرمزگان شرکتی پویا و پیشرو است. اکنون شعار «ما می‌توانیم» در همه بخش‌‌‌های سازمان نهادینه و به فرهنگ‌‌‌سازمانی مبدل شده است. بدون شک در سایه الطاف الهی و با این همت بلند همکاران قادر خواهیم بود بر تمام مشکلات و محدودیت‌ها غلبه کنیم و به بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جنوب کشور و به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در کشور تبدیل شویم.