گروه بازار پول: اونس فلز زرد که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه را در انتظار برای معلوم شدن نتیجه نشست فدرال رزرو گذرانده بود، روز گذشته در آستانه انتشار بیانیه سیاست پولی کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا شاهد رخوت بیشتری بود. هر اونس طلا که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه روی قیمت‌های 1186 و 1181 دلار ایستاده بود، روز گذشته تا ساعت 30/ 19 به قیمت 1175 دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز ثبت شده باشد به‌ویژه آنکه بیانیه جدید فدرال رزرو درباره سیاست‌های پولی شب گذشته منتشر شد. پوشش جزئیات این بیانیه و اثر آن بر بازارهای جهانی در این گزارش ممکن نبود، اما این داده‌ها را در گزارش بعدی «دنیای اقتصاد» دریافت خواهید کرد.

اونس که روز دوشنبه تحت‌تاثیر نگرانی‌های یونان با ۵ دلار رشد مواجه شده بود، روز سه‌شنبه ثباتی نسبی را تجربه کرد. طلا در دومین روز کاری هفته از کف روزانه خود بالاتر آمد، اما غلبه چشم‌انداز کاهشی فنی در این روز کاملا مشهود بود. سه‌شنبه در حالی که تشدید نگرانی از وضعیت یونان، تقاضای طلا را افزایش داده بود اما چشم‌انداز فنی کوتاه مدت فروش را محدود کرد، چهره فنی کوتاه‌مدت که کاهشی بود روند را تحت‌تاثیر خود قرار داد. انتظار برای بیانیه چهارشنبه شب نیز البته نوسان‌ها را محدود نگه می‌داشت.

روز سه‌شنبه بازارهای سهام اروپا نیز روز خوبی نداشتند تا تاثیر روند سخت مذاکرات یونان و وام‌دهندگان بین‌المللی بخشی از سرمایه این بازارها را نیز خارج کرده باشد. مذاکرات یونان با صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا در حالی شکست خورده که گزارش‌ها حاکی است نخست‌وزیر چپگرای یونان به تلاش‌های خود بر رسیدن به توافق با رهبران اروپایی افزوده است. ضرب‌الاجل بعدی، ۲۵ ژوئن است، روزی که بنا است نشست رهبران اروپا در بروکسل برگزار شود. اخبار یونان، ارز واحد اروپایی را تحت فشار گذاشته است. بازدهی اوراق قرضه دو ساله یونان روز سه‌شنبه به حدود ۲۹ درصد رسید. رسیدن اخبار بد از یونان می‌تواند بهای طلا را بالا ببرد، اما اینکه بازارها در انتظار ورشکستگی این کشور هستند می‌تواند از قدرت کمکی اخبار بد بکاهد. اونس روز چهارشنبه را با نوسان‌های سینوسی آغاز کرد و تا زمان نوشته شدن این گزارش به این روند ادامه داد، امری که با توجه به تشدید انتظار برای پایان نشست دو روزه فدرال رزرو عجیب نبود. چهارشنبه صبح همزمان با کاهش نسبی ارزش طلا، شاخص دلار نیز افت کرد. افت شاخص دلار می‌تواند طلا را رشد دهد، اما آنچه مهم است روند شاخص دلار پس از اعلام بیانیه فدرال رزرو است. نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو که از روز سه‌شنبه آغاز شده بود، چهارشنبه شب به پایان رسید. پوشش جزئیات بیانیه پایانی و سخنان جنت یلن رئیس این نهاد در پایان این نشست در این گزارش ممکن نبود، اما روز شنبه این جزئیات را در گزارش همین صفحه خواهید خواند. ناظران در این بیانیه بیش از هر چیزی به دنبال اشاراتی در مورد زمان افزایش نرخ‌های بهره فدرال رزرو خواهند بود. بیشتر کارشناسان انتظار دارند که نرخ‌های بهره در این نشست افزایش پیدا نکند تا این اقدام به نشست ماه سپتامبر موکول شود. افزایش نرخ‌های بهره به تقویت دلار و تضعیف طلا منجر خواهد شد. تازه‌ترین تحلیل تکنیکال «اف‌ایکس‌استریت» که صبح چهارشنبه منتشر شد نشان می‌داد که سطح روانی ۱۱۸۰ دلاری عامل مهمی در تعیین روند نوسانات قیمت طلا در کوتاه‌مدت
خواهد بود.

این تحلیل تکنیکال حاکی از آن بود که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ابتدا 1178 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا به زودی به 1168 دلار و سپس 1162 دلار کاهش خواهد یافت. براساس گزارش سایت طلا به نقل از اف‌ایکس‌استریت سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ابتدا 1191 دلار است و در صورت شکسته شدن این سطح احتمال افزایش بیشتر قیمت طلا تا 1205 دلار نیز وجود خواهد داشت. البته با آنکه تحلیل‌های زیادی از تشدید فشار افزایش نرخ‌های بهره‌وری طلا وجود دارد، برخی کارشناسان معتقدند که اونس تا پایان سال 2015 به قیمت‌هایی بالاتر از 1300 دلار خواهد رسید. کامرون آلکساندر مدیر موسسه تحقیقاتی «جی‌اف‌ام‌اس» معتقد است که روند نزولی قیمت طلا در شرایط کنونی موقتی خواهد بود و قیمت این فلز زرد به زودی به بیش از 1300 دلار خواهد رسید.