مسعودرضا طاهری- ارزش طلا روز گذشته به پایین‌ترین حد خود طی ۵ هفته گذشته رسید. افزایش نرخ برابری دلار در مقابل سایر ارزهای عمده و کاهش قیمت نقره از جمله دلایل اصلی این افزایش عنوان شده است.

به گزارش بلومبرگ فروش طلا به دلار همواره جهتی معکوس را برای این دو به وجود آورده است. طی یک سال گذشته قیمت طلا ۱۹درصد رشد داشته در حالی که از ارزش دلار آمریکا ۴/۹درصد در مقابل یورو کاسته شده است.

روز گذشته قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۴/۱۰دلار کاهش به سطح ۶۰/۶۱۴دلار رسید و به تبع آن از قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار در بازار داخلی ۱۰۵۰تومان کاسته شد. هر قطعه سکه بهار آزادی به قیمت ۱۳۹هزار تومان، هر قطعه سکه طرح قدیم ۱۶۲هزار تومان، هر قطعه نیم سکه به قیمت ۷۱۵۰۰تومان و هر قطعه سکه ربع بهار آزادی به قیمت ۳۶۵۰۰تومان به فروش رسید.

قیمت دلار در مقابل یورو نیز پس از سه هفته کاهش روز گذشته رو به افزایش نهاد. به گزارش بلومبرگ دلیل این امر افزایش میزان خرید دلار توسط سرمایه‌گذاران خارجی ذکر شده است. روز گذشته نرخ برابری دلار در مقابل ین ژاپن به بیشترین میزان خود طی هفته‌های اخیر رسید و دلار آمریکا با ۱۷/۱۱۸ یورو دادوستد شد.

در مقابل پوند انگلیس نیز هر دلار آمریکا ۰۰۲۷/۰ واحد رشد کرد. در بازار داخلی ارز از قیمت هر یورو ۸تومان کاسته شد و به سطح ۱۲۱۷تومان رسید. پوند انگلیس و یکصد ین ژاپن نیز به ترتیب با ۷تومان و ۱۰تومان کاهش قیمت مواجه شدند و به سطح قیمت ۱۸۰۸تومان و ۷۸۰تومان رسید. در حالی که دلار آمریکا با یک تومان افزایش، ۹۲۷تومان معامله شد.