سید حسین شبیری از انعقاد قراردادی بین صندوق مهر امام رضا (ع) و سه بانک دولتی در چند روز گذشته خبر داد و گفت: با این روند تا پایان دی ماه مدت زمان پرداخت وام‌های ازدواج صندوق به یک هفته تقلیل خواهد یافت. مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر در خصوص یک هفته‌ای شدن مدت زمان پرداخت وام ازدواج (از زمان اعلام درخواست متقاضی تا زمان پرداخت وام )، گفت: هم اکنون در حال انجام اقداماتی برای تحقق این منظور هستیم، به نحوی که بانک‌های ملی، سپه و تجارت نیز برای پرداخت این وام به صندوق کمک خواهند کرد.

سید حسین شبیری با اشاره به اینکه در چند روز گذشته قراردادی بدین منظور بین صندوق مهر رضا و بانک‌های مذکور منعقد شده است، تصریح کرد: این بانک‌ها برای کمک به پرداخت وام ازدواج اعلام آمادگی کرده‌اند و این در حالی است که پیش از این تمامی افراد برای دریافت وام ازدواج به بانک‌های ملت و کشاورزی معرفی می‌شدند.

وی با اشاره به وجود بار ترافیکی سنگینی که به یک باره برای پرداخت وام برای دو بانک ملت و کشاورزی ایجاد شده بود، اظهار داشت: این عامل باعث عدم توانایی این دو بانک در پاسخگویی به درخواست‌ها جهت دریافت وام ازدواج شد.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) گفت: با توجه به اینکه سه بانک ملی، سپه و تجارت برای پرداخت وام ازدواج صندوق مهر امام رضا (ع) اعلام آمادگی کرده‌اند و تعدادی از افراد نیز به این بانک‌ها برای دریافت وام معرفی شده‌اند، امید می‌رود که تا پایان دی ماه مدت زمان پرداخت وام‌های ازدواج صندوق به یک هفته تقلیل یابد.

به گفته وی، برخی از افراد برای دریافت وام ازدواج چندین ماه است که تقاضا داده‌اند، اما موفق به دریافت وام نشده‌اند که امیدواریم با اتخاذ این روش مشکلات در این خصوص حل شود.

شبیری همچنین درخواست معرفی دو نفر ضامن که کارمند دولت باشند برای دریافت وام ازدواج توسط بانک‌های عامل را خلاف قوانین دانست و تصریح کرد: بانک‌های عامل نباید چنین برخوردی را با متقاضیان داشته باشند و ما پس از شنیدن این موضوع با مدیران عامل بانک‌ها مذاکراتی را انجام دادیم، زیرا در قرارداد منعقد شده با بانک‌ها در این ارتباط معرفی یک ضامن را مد نظر قرار داده بود.

به گفته وی طبق قرارداد منعقد شده چنانچه فردی کارمند دولت باشد و گواهی کسر از حقوق خود را به بانک ارائه دهد، برای دریافت وام ازدواج کافی است و در غیر این صورت یک ضامن از کسبه محل کفایت می‌کند. مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) با تاکید بر اینکه مشکل ضامن بانکی در این خصوص رفع خواهد شد، افزود: ماموران صندوق مهر رضا به شهرستان‌ها و استان‌های مختلف فرستاده شدند و جلساتی را با بانک‌ها برگزار نموده‌اند. وی پرداخت وام ازدواج صندوق مهر رضا را یک کار جدید دانست و تصریح کرد: با توجه به این امر فشار کار و تعداد مراجعه‌کنندگان زیاد است و ما مجبور هستیم با برگزاری جلسات، انجام مذاکرات و فراهم کردن سیستم‌های نرم افزاری این مشکلات را به حداقل برسانیم.