ایرنا- فعالان اقتصادی، تجار و سرمایه‌گذاران کیش سود بالای تسهیلات ارائه شده از سوی سیستم بانکی را یکی از مشکلات فراروی سرمایه‌گذاری درکیش می‌دانند. به گفته آنان سود تسهیلات اعطایی در بانک‌های کیش به مراتب بالاتر از داخل کشور و سرزمین اصلی وحتی مناطق آزاد همجوار است.

یکی از بازرگانان با ابراز تاسف از سود بالای تسهیلات در کیش گفت: صرف گفتن اینکه از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی حمایت می‌کنیم که باعث جذب سرمایه نمی‌شود، باید با ارائه تسهیلات کم‌بهره سرمایه‌ها را جذب کرد.

وی که بیش از ۱۵سال سابقه فعالیت اقتصادی در کیش دارد، اظهار داشت: بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از کیش برده‌اند.

این بازرگان نرخ ارائه تسهیلات را در مناطق همجوار مانند دبی، چهار تا پنج‌درصد عنوان کرد و گفت: برای جذب سرمایه باید تسهیلاتی با نرخ سود قابل رقابت با این مناطق را ارائه کرد.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش نیز دراین خصوص مدعی شد: بانک‌های کیش به نفع کشورهای همسایه فعالیت می‌کنند.

ابراهیم خلیلی با انتقاد از نحوه ارائه تسهیلات از سوی بانک‌ها اظهار داشت: بانک‌های ایرانی در کشورهای همسایه با نرخ ۴درصد وام می‌دهند، اما همین بانک‌ها در کیش تسهیلاتی با نرخ‌هایی تا ۳۰درصد به متقاضیان داده‌اند.

وی افزود: بانک‌ها در کیش به‌صورت مستقل عمل می‌کنند و هر طور که بخواهند سود تسهیلات را بالا و پایین می‌برند.

یکی از فعالان در زمینه آموزش IT در کیش نیز با انتقاد از نرخ سود تسهیلات اعطایی در کیش گفت: تا کنون چندین بار تسهیلاتی با نرخ سود ۲۶ و ۳۰درصد از بانک‌ها دریافت کرده‌ام.

آرش‌حسینی که بیش از ۸سال است در کیش مشغول به فعالیت است گفت: بانک‌ها به‌صورت مستقل عمل می‌کنند و سیاست واحدی برای فعالیت آنها وجود ندارد.

رییس یکی از بانک‌های کیش در این خصوص قیمت تمام‌شده پول، هزینه اداره بانک از قبیل خرید مکان شعبه و هزینه پرسنلی را عامل بالا بودن نرخ تسهیلات در کیش دانست.

وی افزود: بانک باید بین این هزینه‌ها و سود خود تعادل برقرار کند و خود شعبه باید این کار را انجام دهد.

وی در خصوص مستقل بودن بانک‌ها در مناطق آزاد گفت: بانک‌ها در مناطق آزاد باید از حجم نقدینگی و منابع پولی داخل مناطق آزاد برای ارائه تسهیلات استفاده کنند.

وی که مسوولیت یکی از بانک‌های داخلی کیش را برعهده دارد افزود: متاسفانه بانک‌ها به‌صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند و اجماعی در این زمینه وجود ندارد.

این کارشناس سیستم بانکی رونق اقتصادی را مهم‌ترین مساله برای افزایش نقدینگی بانک‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: اگر رونق اقتصادی باشد هزینه‌های بانکی در کیش کاهش پیدا خواهد کرد و در پایین آمدن سود تسهیلات تاثیرگذار است البته در صورتی که نرخ تورم بالا نرود.

یکی دیگر از مدیران بانک‌های کیش دلیل بالا بودن نرخ سود تسهیلات در کیش را پرداخت تسهیلات از منابع خود شعبه‌ها عنوان کرد و گفت: به‌دلیل هزینه های بالا قیمت تمام شده پول در کیش بالا است.

وی ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری را یکی دیگر از عوامل جذب سرمایه عنوان کرد و گفت: اگر به سرمایه‌گذار امنیت بدهیم به اینجا می‌آید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که در مناطق آزاد تسهیلات با نرخ رقابتی با مناطق آزاد همجوار ارائه شود تصریح کرد: این امکان وجود دارد، اما باید دقت شود که در این صورت این تسهیلات به مصرف‌کننده واقعی برسد.