گروه بازار پول- دکتر بهروز عطایی مدیرعامل شرکت مشاوران توسعه سرمایه‌گذاری بین‌الملل، (IBG) طراح اصلی بانک توسعه و سرمایه‌گذاری و عضو هیات موسس شرکت رتبه‌بندی و اعتبار ایران هفته گذشته بر اثر بیماری درگذشت.

مراسم یادبود او با حضور نمایندگان بانک HSBC، شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی، شرکت صنایع توسعه بهشهر و دیگر نهادهای پولی کشورمان پنج‌شنبه گذشته در باشگاه بانک مسکن برگزار شد. مرحوم عطایی پس از اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه شریف مدرک دکترای MBA خود را از دانشگاه استنفورد آمریکا گرفت و پس از ۲۵ سال فعالیت در بازار پولی آمریکا به ایران بازگشت و شرکت مشاوران توسعه سرمایه‌گذاری بین‌الملل (IBG) را تاسیس کرد. از مهم‌ترین اقدامات مرحوم عطایی عضویت در هیات موسس شرکت رتبه‌بندی اعتبار ایران و تدوین اساسنامه آن با همکاری معاونت بانک- بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود. که امروز شرکت رتبه‌بندی اعتبار ایران به عنوان یکی از ۷ بنگاه جدید مالی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ از سوی وزارت اقتصاد معرفی شده است.

اقدام دیگر مرحوم عطایی ارائه طرح بانک توسعه و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بود، که این بانک با داشتن سهامدارانی مانند شرکت سرمایه‌‌گذاری بانک ملی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران، سرمایه‌گذاری امید، سپه، بوعلی، بانک مسکن، بانک صنعت و معدن، مدیریت سرمایه‌گذاری بانک ملی و شرکت مشاوران توسعه سرمایه‌گذاری بین‌المللی (IBG) در منطقه آزاد کیش در شرف تاسیس است.

مرحوم عطایی با همکاری بانک HVB آلمان و Fitch در صدد رتبه‌بندی اعتبار ۵شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی، صدرا، صنایع توسعه بهشهر، پتروشیمی اراک و سیمان پارس خوزستان به منظور انتشار اوراق قرضه در بازارهای بین‌المللی بود.

او همچنین اولین کنفرانس سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در کرمان را برگزار کرد و در اولین همایش بورس و شرکت‌های HI-TECH در سال ۸۴ با اعلام اینکه ۱۰۰هزار ایرانی متخصص در زمینه HI-Tech در آمریکا سالانه بیش از ۶میلیارد دلار مالیات می‌پردازند خواستار بستر مناسب برای حضور آنان در بازار سرمایه ایران شد.

او همواره می‌گفت: ایران سرزمین باارزشی است و سرمایه‌گذاران دنیا همواره چشم به خاک آن دارند. او اواخر سال گذشته برای معالجه بیماری خود به آمریکا رفت و در اواخر اردیبهشت امسال درگذشت، روحش شاد و یادش گرامی باد.