گروه بازار پول- بهای طلا در بازارهای جهانی بیش از ۱۰دلار رشد کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری روز گذشته در پایان معاملات هفتگی به سطح ۴۰/۸۱۲دلار رسید که نسبت به روز قبل از آن در حدود ۱۰دلار رشد داشته است. بهای طلا برای تحویل در ماه فوریه نیز به حد ۴۰/۸۱۵دلار رسید. افزایش ۲دلاری بهای نفت و تضعیف اندک دلار در مقابل ارزهای عمده جهان دلیل رشد طلا عنوان شده است. افزایش تقاضا در بخش سرمایه‌گذاری و مصارف جواهرآلات نیز به نوبه خود نقش موثری در رشد نرخ طلا داشته‌اند. از سویی برابری دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن با رسیدن به حد ۰۲/۱۱۴ به بالاترین نرخ ماهانه خود رسیده است. رشد بهای طلا موجب بالا رفتن نرخ فروش ۲هزار تومانی سکه‌های بهار آزادی شد. در این میان ربع سکه با ۱۵۰۰تومان افزایش قیمت فروش مواجه شد. هر مثقال طلای ۱۷عیار نیز با هزار تومان رشد قیمت به نرخ ۸۱هزار تومان عرضه شد.

سکه‌های تاریخ گذشته همچنان ارزان‌ترند

علی‌رغم گذشت ۲ماه از تاریخ ابلاغ طرح یکسان‌سازی قیمت انواع سکه بهار آزادی (بر اساس تاریخ ضرب) توسط بانک مرکزی، این طرح همچنان توسط برخی صرافی‌ها اجرا نمی‌شود.

به گزارش فارس، بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر در اواسط آبان ماه سال جاری اطلاعیه‌ای صادر کردند که بر اساس آن هیچ واحد مجاز طلافروشی یا صرافی حق اینکه سکه طلا را بر اساس تاریخ ضرب معامله کند، ندارد؛ یعنی اینکه سکه ضرب شده با تاریخ پایین با سکه تاریخ بالا هیچ تفاوت قیمتی نباید داشته باشد.

بنابراین گزارش، پس از انتشار این اطلاعیه بود که بسیاری از دارندگان سکه‌های تاریخ پایین با ابراز خوشحالی از این موقعیت به بازار طلا و واحدهای مجاز فروش سکه مراجعه کردند، اما برخی سکه فروشان مجاز یا غیر مجاز برای مقابله با این طرح از خرید سکه طلا خودداری کردند یا اینکه با همان روال قبلی سکه تاریخ ضرب پایین را با قیمت نازل‌تری نسبت به قیمت سکه‌های تاریخ بالا(۸۵ و۸۶ ) خریداری کردند.

بر اساس این گزارش، علی‌رغم اینکه از طرح بانک مرکزی و اتحادیه طلا حدود ۲ ماه می‌گذرد، اما همچنان فروشندگان سکه از خرید سکه به قیمت روز خودداری می‌کنند، به طوری که سکه های تاریخ پایین همچنان به طور متوسط ۴‌هزار تومان تا ۷‌هزار تومان پایین‌تر از سکه‌های تاریخ بالا معامله می‌شود.

عدم تمایل صرافی‌ها به خرید سکه‌های بهار آزادی به ویژه سکه‌های تاریخ پایین در حالی است که نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر از حل این مشکل خبر داده است.

کشتی‌آرای با بیان اینکه موضوع خرید ارزان‌تر و سکه‌های تاریخ پایین نسبت به سکه‌های روز، تا حد زیادی حل شده است، گفت: بانک رفاه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سکه‌های ضرب‌شده در سال‌های پایین‌تر از سال ۸۰ را هم می‌پذیرد و همین موضوع تاثیر زیادی بر بازار گذاشت و موضوعی که زمانی غیرقابل حل شدن بود در حال حاضر آرام آرام در حال تغییر است.

وی افزود: تعطیلات کریسمس و پیش‌بینی‌ها برای سال آتی میلادی باعث افزایش جهانی قیمت طلا در ایام تعطیلات سال نو میلادی می‌شود و در بازار داخلی هم به دلیل اعیاد مذهبی، بازگشت حجاج و فشردگی مراسم‌های عقد و عروسی تا قبل از محرم بازار پررونق است.