گروه بازار پول- بیمه آسیا خسارت ۳۶میلیارد ریالی کشتی نوید را که به علت نقص فنی، انحراف و آب گرفتگی موتورخانه غرق شده بود، پرداخت کرد.

اسماعیل مهمانی، عضو هیات‌مدیره بیمه آسیا با اعلام این خبر گفت: کشتی نوید که با پرچم‌ پاناما از بندر جبل علی امارات به سمت بندر امام خمینی ایران درحرکت بود، در حوالی بندر بوشهر غرق شد و ۱۵ خدمه آن توسط یدک‌کش‌های اداره کل بنادر و کشتیرانی استان بوشهر نجات یافتند.

عضو هیات‌مدیره بیمه آسیا ادامه داد: در پی وقوع این حادثه و انجام بررسی‌های مقتضی توسط کارشناسان بیمه آسیا و نماینده شرکت بیمه لویدز در ایران این خسارت تلف کلی (Total Loss) تلقی و با غرق کانتینرهای سه بیمه‌گذار تحت پوشش بیمه آسیا، مطابق شرایط بیمه‌نامه‌ها مبلغ ۳۶میلیارد ریال خسارت به آنها پرداخت شد.

وی افزود: براین اساس بیمه آسیا بیش از ۲۲میلیارد ریال به شرکت لوله‌سازی اهواز، ۲/۱۰میلیارد ریال به شرکت صنعتی نوید زر شیمی و ۶/۳میلیارد ریال به شرکت پالایش نفت آبادان طی سه فقره چک به عنوان خسارت پرداخت کرد.

مهمانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: براساس قوانین بیمه دریایی ایران، که مالک کشتی و متصدیان حمل در قبال محموله خود مسوول می‌باشند، بیمه‌گر پس از پرداخت خسارت به بیمه‌گذار و دریافت وکالت از وی، می‌تواند برای دریافت مبلغ خسارت به مسوولان حادثه مراجعه نماید. بنابراین مکاتبات و اقدام‌های لازم با شرکت بیمه اتکایی طرف قرارداد بیمه آسیا در پرونده کشتی نوید و شرکت دولفین (مشاوره حقوقی) در سنگاپور با عنوان مرجع رسیدگی انجام شده است.

عضو هیات‌مدیره بیمه آسیا در پایان خواستار همکاری نزدیک سازمان بنادر و کشتیرانی با شرکت‌های بیمه به ویژه به هنگام وقوع حوادث دریایی و حفظ سرمایه‌های ملی شد.

گفتنی است کشتی نوید در مالکیت بخش‌خصوصی و دارای رده‌بندی از موسسه لویدز رجیستر بود و ظرفیت حمل ۲۱۶کانتینر ۲۰ فوتی را داشت.