عکس: حمید جانی‌پور

قائم‌مقام بانک مرکزی با انتقاد نسبت به افزایش نرخ سود سپرده علی‌الحساب بانک‌های غیردولتی با تاکید بر اینکه نباید بین بانک‌های دولتی و غیردولتی رقابت غیرمنصفانه شکل بگیرد، گفت: بخش نظارت بانک مرکزی اقدام به اخطار به بانک‌های غیردولتی متخلف کرده است.

«حسین قضاوی» در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا در پاسخ به سوالی در مورد آگهی‌های تبلیغاتی نرخ سودعلی‌الحساب بانک‌های خصوصی که هم‌اکنون از طریق رسانه‌ها پخش می‌شود، افزود: رویه‌ای که هم‌اکنون بانک‌های غیردولتی در خصوص نرخ سود علی‌الحساب به‌کار می‌برند، خلاف مقررات بانک مرکزی بوده و فراتر از بخشنامه‌ای است که این بانک به همه بانک‌ها اعلام کرده است.

قضاوی با تاکید بر اینکه نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده کوتاه‌مدت و بلندمدتی که از سوی بانک‌های غیردولتی اعلام می‌شود با بخشنامه این بانک مغایرت دارد، اظهار داشت: بانک‌های غیردولتی چنانچه به صورت موردی و براساس مستندات کافی برای بانک مرکزی اثبات کنند که می‌توانند فراتر از جدول پیشنهادی بانک مرکزی سود سپرده خود را افزایش دهند، تنها در آن صورت است که می‌توانند پا را فراتر بنهند.

قائم‌مقام بانک مرکزی ادامه داد: این در حالی است که هنوز چنین فرآیندی در بانک مرکزی طی نشده است.

به گفته قضاوی، در طول ۷ ماه اخیر حجم سپرده‌های بانکی مستقیم و غیرمستقیم در بانک‌های دولتی نه تنها رشد نداشته بلکه با ۵/۳درصد کاهش مواجه شده است.

قائم‌مقام بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر حجم سپرده‌های مستقیم و غیرمستقیم بانک‌های دولتی در مقایسه با ابتدای سال حدود ۴۴‌هزار میلیارد ریال کاهش دارد.

وی افزود: این در حالی است که در همین مدت حجم سپرده‌های مستقیم و غیرمستقیم بانک‌های غیردولتی با ۶۵‌هزار میلیارد ریال افزایش همراه بوده و از ابتدای سال تاکنون ۲۲درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند در قبال این تحولات بی‌تفاوت باشد، تاکید کرد: بسته سیاست‌های پولی مصوب کمیسیون اقتصاد شرایط یکسانی را برای بانک‌های دولتی و غیردولتی به لحاظ اجرای سیاست‌های پولی در نظر گرفته است. قضاوی گفت: اکنون که الزامات زیادی بر بانک‌های دولتی تحمیل می‌شود، نباید بین بانک‌های دولتی و غیردولتی رقابت غیرمنصفانه شکل بگیرد.

وی ادامه داد: براین اساس با بخش نظارت بانک مرکزی هماهنگی‌هایی صورت گرفته تا اخطار لازم به بانک‌های غیردولتی داده شود.

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: بانک‌های غیردولتی در سایر ابعاد غیر از نرخ سود علی‌الحساب می‌توانند با بانک‌های دولتی رقابت کنند.

به گفته وی، در حال حاضر مردم اعتماد شایان توجهی به بانک‌های غیردولتی دارند که این خود سرقفلی خوبی است که به اتکای آن و با روند رو به رشد کارآیی و ارائه خدمات بتوانند سهم خود را در بازار پول افزایش دهند. قضاوی اظهارداشت: البته بانک‌های دولتی در خصوص اعلام نرخ سود علی‌الحساب کوتاه‌مدت و بلندمدت عموما فاقد تخلف بودند و در چارچوب بخشنامه بانک مرکزی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

وی در خصوص ساماندهی جوایز قرض الحسنه بانک‌ها نیز گفت: با اینکه تلاش‌هایی هم‌اکنون در این ارتباط در جریان است، اما این مساله هنوز ساماندهی نشده است که امیدواریم به زودی شاهد نتایج رضایت بخشی در این ارتباط باشیم. قائم‌مقام بانک مرکزی افزود: البته بانک مرکزی هم‌اکنون در حال ارزیابی و اطلاع‌رسانی این مساله به بانک‌ها است که به زودی شاهد ساماندهی جوایز قرض‌الحسنه بانک‌ها خواهیم بود.