گروه بازار‌پول - با افزایش ۱۵ دلاری بهای طلا در بازارهای جهانی نرخ سکه و طلا در داخل کشور اندکی افزایش یافت. بهای فروش هر قطعه سکه بهار‌آزادی در بازار منطقه خیابان فردوسی با یک هزار تومان رشد به ۲۰۵ هزار تومان رسید.

نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز هر یک ۱۰۰۰ تومان رشد قیمت داشتند، در حالی‌که نرخ سکه طرح قدیم به همان قیمت ۲۳۵ هزار تومان روزهای گذشته به خریداران عرضه می‌شد. هر مثقال طلای ۱۷عیار نیز یک‌هزار تومان گران‌تر شد. نرخ هر اونس طلا از حد ۸۷۱ دلار در پایان معاملات هفتگی به ۸۸۶ دلار در ساعت ۱۴ بعد‌از ظهر دیروز به وقت تهران رسید که حدودا ۱۵ دلار رشد نشان می‌دهد. برخی از کارشناسان معتقدند در حالی‌که خبرهایی مبنی بر افزایش نرخ بهره دلار آمریکا برای مقابله با تورم توسط فدرال رزرو منتشر شده است، اما سلامت اقتصاد آمریکا کماکان مهمترین فاکتور تصمیم‌گیری‌ها است که به نظر می‌رسد بانک مرکزی قدری محتاط‌تر باشد.

افزایش بهای نفت تا محدوده ۱۴۰ دلار و کاهش ارزش دلار بهای طلا را به شدت افزایش داد. ارزش دلار آمریکا پس از اجلاس سران ۸ کشور صنعتی در ژاپن و تمرکز بر مقابله با تورم، در مقابل سایر ارزهای عمده پایین آمد.

کاهش ارزش دلار از سویی به رشد بهای نفت دامن زده است.

نرخ برابری یورو در مقابل دلار روز گذشته با ۰۰۶۹/۰ واحد رشد به ۵۴۹۱/۱ رسید. پوند انگلیس نیز به برابری ۹۵۸۲/۱ در مقابل دلار افزایش یافت. در مقابل دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن با رسیدن به حد ۱۲/۱۰۸ در حدود ۲/۰ واحد از ارزش خود را از دست داد.