گروه بازار‌پول - با هماهنگی بانک مرکزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بانک ملی و سایر دستگاه‌های مسوول، از ماه آینده مردم هزینه‌های ثبتی خود را در ۱۰۰ دفترخانه تهران به صورت الکترونیکی پرداخت خواهند کرد و دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌ها نخواهد بود. به گزارش روابط‌عمومی‌بانک مرکزی دکتر مظاهری رییس کل بانک مرکزی در جریان نشست خبری با حسینعلی امیری، معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که عصر روز دوشنبه مورخ ۲۷/۳/۸۷ در تالار اجتماعات ساختمان میرداماد این بانک برگزار شد، گفت: سامانه پرداخت الکترونیکی سازمان ثبت گذشته از فراهم آوردن امکان خدمت‌رسانی هر چه بهتر به مردم، نقطه عطفی در تحقق دولت الکترونیک نیز به شمار می‌رود.

رییس کل بانک مرکزی همچنین افزود: این اقدام سازمان ثبت باید برای سازمان‌ها الگو قرار گیرد و سرآغازی برای تحقق دولت الکترونیک و ارائه خدمات بهتر و برتر به مردم به شمار می‌رود.در جریان این نشست ضمن معرفی سیستم یادشده به حاضران معایب روش سنتی از دیدگاه مردم، دفاتر ثبت و ذی‌حسابی‌ها بازگو شد.آنگاه با ارائه چگونگی روال کار در روش جدید که سرعت و سهولت فراوانی در عرضه خدمت به ارمغان خواهد آورد، به نمایش گذاشته شد و جریان ثبت یک معامله و پرداخت وجوه مربوطه از طریق دستگاه POS به صورت مدلی از ارائه خدمت در آینده به نمایش درآمد. در بخش دیگری از این نشست، امیری معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز ضمن تشکر از دست‌اندرکاران تهیه این سیستم، ابراز امیدواری کرد ظرف ماه آینده این خدمت در دفترخانه‌های تهران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی همچنین پیامد استفاده از این سیستم را «مدیریت صحیح گردش پول برای سازمان‌های مسوول و نظارت مطلوب دیوان محاسبات» بر شمرد و افزود: این خدمت که سازمان ثبت طلایه‌دار ارائه آن است، از میلیون‌ها سفر درون‌شهری جلوگیری خواهد کرد. وی با ذکر این که یکی از شاخصه‌های توسعه در دنیای معاصر کوتاه نمودن فرآیند ارائه خدمت است، خاطرنشان ساخت: در گزارش‌های بانک جهانی نیز مساله تثبیت نظام مالکیت مورد توجه قرار می‌گیرد، چون این مساله، رغبت به سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.