عکس: آکو سالمی

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک‌ها هم‌اکنون تسهیلات بانکی را کنترل و حساب شده به متقاضیان پرداخت می‌کنند. به گزارش ایرنا، دکتر «حسین صمصامی» با بیان آنکه پرداخت تسهیلات توسط سامانه بانکی متوقف نشده است، افزود: هم‌اکنون پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها در جریان است؛ اما این تسهیلات به صورت کنترل و حساب شده پرداخت می‌شود.

وی با بیان آنکه بانک‌ها به تعهدات خود در قبال پرداخت تسهیلات عمل می‌کنند، تصریح کرد: با این وجود، بانک‌ها به دلیل اضافه برداشت‌ها از بانک مرکزی، هم‌اکنون نمی‌توانند به هر نوع تقاضای دریافت تسهیلات، جامه عمل بپوشانند. به گفته وی، بانک‌ها فقط به میزان منابعی که در اختیار دارند، تسهیلات پرداخت می‌کنند. سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی همچنین درخصوص نرخ سود تسهیلات بانکی گفت: براساس مصوبه دولت، نرخ سود تسهیلات بانکی ۱۲‌درصد است؛ اما دولت برای بنگاه‌های زودبازده و افرادی که وارد فعالیت‌های تولیدی می‌شوند که دولت این فعالیت‌ها را مشخص کرده، ۲‌درصد یارانه در نظر گرفته است و به عبارتی این افراد از تسهیلات بانکی با نرخ سود ۱۰‌درصد برخوردار می‌شوند.

اعلام نرخ بهره بانکی در حیطه وظایف بانک مرکزی است

اختلاف نظراتی که بین بانک‌ مرکزی و دولت به وجود آمده سبب شده که تا به حال نرخ سود بانکی اعلام نشود و سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان نیز دچار بلاتکلیفی شوند.فرهاد خرمی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با جامع نیوز بیان کرد: تا کنون عدم اعلام نرخ سود بانکی و اختلاف نظرات موجود بین بانک مرکزی و دولت سبب شده که نه تنها سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان دچار سردرگمی شوند، بلکه بانک‌های کشور نیز با این بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می‌کنند.خرمی افزود: در شرایطی که سیاست‌گذاران مختلف در کشور نظیر بانک مرکزی، هم با این گونه اقدامات دولت دچار سردرگمی شده‌اند، دیگر چگونه می‌توان توقع داشت که سایر مردم و سپرده‌گذاران آسوده خاطر بوده و دچار تشویش نشوند؟

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر دولت در زمینه‌های اقتصادی نااطمینانی و ناامنی در کشور را پدید آورده و تمامی اینها نه تنها اقتصاد را با خدشه رو به رو می‌کند، بلکه ادامه این وضعیت قطعا کشور را با بحران‌های اقتصادی متعددی رو‌به‌رو خواهد ساخت.

وی اظهار داشت: در واقع ۲ نوع نرخ بهره بانکی با عناوین بهره بانکی پایه و ثانویه وجود دارد که در بهره بانکی پایه بانک مرکزی براساس سیاست‌های انبساطی و انقباضی نرخ بهره را تعیین خواهد کرد و در مقابل آن نیز بازار تعیین کننده نرخ بهره ثانویه خواهد بود.

خرمی گفت: زمانی که کشور با مشکل تورم مواجه می‌شود بانک مرکزی نرخ بهره اولیه یا همان پایه را افزایش می‌دهد، بدان معنا که با افزایش نرخ بهره اولیه و به دنبال آن افزایش بهره ثانویه تقاضا برای دریافت اعتبارات و تسهیلات در کشور کاهش یابد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در مقابل زمانی که کشور با رکود اقتصادی مواجه می‌شود، بانک مرکزی موظف است نرخ بهره را کاهش دهد تا در پی آن تقاضا برای اعتبارات به سیر صعودی برسد.وی یادآور شد: اگر چه تمامی اقداماتی که به آن اشاره کردیم وظیفه بانک مرکزی است و در واقع شورای عالی پول و اعتبار باید آنها را اعلام کند، اما متاسفانه همان طور که مشاهده می‌کنیم در کشور ما خود دولت تمامی این امور را تعیین و ابلاغ می‌‌کند.

خرمی عنوان کرد: شورای پول و اعتبار کشور باید بتواند به طور مستقل تصمیم‌گیری کند و بانک مرکزی هم با هماهنگی این شورا و با توجه به وضعیت بودجه‌ای دولت باید نرخ بهره بانکی را تعیین کند و در واقع باید بین سیاست‌های پولی مالی کشور گونه‌ای هماهنگی وجود داشته باشد. این کارشناس اقتصادی در خاتمه تاکید کرد: نرخ بهره بانکی در کشور باید با توجه به وضعیت اقتصادی و از طریق بانک مرکزی تعیین شود که البته مشاهده می‌کنیم که در سیاست پولی ما چنین اصولی اصلا رعایت نمی‌شود.

نرخ ۱۰درصدی سود بانکی به شرط نظارت بر تخصیص وام‌ها منطقی است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: رقم ۱۰‌درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی در صورت وجود نظارت بر روند اعطای تسهیلات عدد مناسبی خواهد بود. محمدرضا پیشرو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ادامه داد: رقم ۱۰درصدی مطرح شده برای نرخ سود بانکی به شرطی که اعطای تسهیلات نظارت شده و با سازوکارهای قابل قبول انجام شود یک نرخ منطقی است. وی بابیان اینکه دبیر کارگروه صنعت و بانک صنعت و معدن به‌صورت مشترک بر روند اعطای تسهیلات نظارت خواهند داشت، گفت: منابع اعطایی صرفا به بخش صنعت اختصاص خواهد یافت تا شائبه‌ای مبنی بر استفاده از تسهیلات در بخش‌های غیرتولیدی وجود نداشته باشد. پیشرو در مورد تاخیر ایجاد شده در ابلاغ نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر روند اعطای تسهیلات تصریح کرد: این تاخیر به هیچ وجه در پرداخت تسهیلات تاثیری نداشته و هرچند ممکن است در برخی مقاطع بانک با محدودیت منابع روبه‌رو شود ولی توقفی در اعطای وام‌ها نداشته‌ایم. مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات در بانک‌های تخصصی با نظارت همراه است، افزود: ما تابع سیاست‌های دولت هستیم و در این رابطه هیچ ابهامی وجود ندارد.