مدیر بانک کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: طبق آمار و ارقام موجود ۸۰درصد از اراضی باغی بیمه شده این استان که ۹هزار و ۳۵۰ هکتار را شامل می‌شود، بر اثر خشکسالی و کم‌آبی از بین رفته است. ناصر گلچین در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: برآورد کارشناسان بانک کشاورزی از میزان خسارات این اراضی معادل ۱۳میلیارد و۲۰۰ میلیون ریال است که تاکنون این بانک توانسته ۵۰‌میلیارد ریال از خسارات مربوطه را به کشاورزان و باغداران استان پرداخت کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر خسارات فوق، خشکسالی‌های سالجاری به بیش از۷۰‌هزار هکتار از زمین‌های باغی بیمه نشده استان نیز خسارات جبران‌ناپذیری زده است که معادل ریالی این خسارات بالغ بر یک‌هزار و ۳۱۸‌میلیارد و ۴۸۱میلیون ریال است.

گلچین همچنین از خسارت ۶۷هزار و ۲۶۰ هکتاری اراضی بیمه شده زراعی آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: علاوه بر این اراضی بیش از ۵۸۵هزار و۳۲۰ هکتار از اراضی زراعی بیمه نشده نیز دچار خسارت شده و از بین رفته‌اند که مجموع خسارات این اراضی یک‌هزار و ۷۵۱میلیارد و ۴۴۸میلیون ریال برآورد شده است. به گفته وی، از مجموع خسارات فوق تنها ۴۶‌میلیارد و۵۸۴‌میلیون ریال به زمین‌های زراعی بیمه شده تعلق دارد.

مدیر شعب بانک کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: خشکسالی‌های امسال در مجموع یک‌هزار و۶۹۴‌میلیارد و۶۵۷میلیون ریال نیز به بخش دامی‌ و شیلات استان خسارت زده است که از این رقم ۳۰۰‌میلیارد ریال بیمه شده و بقیه بیمه نشده است.

گلچین خسارت به تاسیسات آبیاری و کانال، محصولات گلخانه‌ای و مراتع آذربایجان شرقی را که همگی بیمه نشده هستند را از دیگر صدمات خشکسالی اخیر در سطح استان و کم‌آبی‌های موجود عنوان کرد.

وی مجموع خسارات خشکسالی امسال به بخش‌های مختلف کشاورزی آذربایجان شرقی را پنج‌هزار و ۵۴۲میلیارد و ۴۷۶‌میلیون ریال اعلام کرد و گفت: از این رقم ۲۰۸‌میلیارد و۵۸۴‌میلیون ریال بیمه شده بوده و بقیه از خدمات بیمه‌ای بی‌بهره هستند.