گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: مقاومت‌های سیاسی در ایتالیا و یونان در برابر دولت‌های جدید و همچنین فروش عمده طلا موجب کاهش ارزش طلا و یورو و در مقابل افزایش ارزش دلار در بازار‌های جهانی شد. این شرایط غروب دیروز مجددا در پی خرید عمده طلا موجب افزایش قیمت جهانی طلا شد. در بازار داخلی نیز در حالی قیمت سکه افت کرد که بانک مرکزی قیمت سکه را بازهم بالا برد. افت قیمت طلا در اولین روز کاری بازار‌های جهانی موجب شد تا سکه بهار آزادی در بازار روز دوشنبه با کاهش قیمت روبه‌رو شود. قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری روز دوشنبه با ۸ دلار کاهش تا ۱۷۸۰ پایین آمد. قیمت سکه بهار آزادی نیز با ۱۰۰۰ تومان کاهش به ۶۱۷ هزار تومان رسید. در این میان بانک مرکزی قیمت سکه دولتی را گران کرد و از ۶۱۰ هزار تومان نیز فراتر برد.در عین حال قیمت دلار در بازار تهران ۲ تومان افت کرد. این در حالی است که ارزش دلار در بازار‌ جهانی افزایش یافته است. بهای طلا در بازارهای جهانی در روز‌های اخیر متاثر از تغییر نخست‌وزیر ایتالیا و یونان و در عین حال تحت فشار رفتارهای متناقض شاخص‌های بورس‌های جهان در واکنش به این جابه‌جایی‌ها بوده است. در ابتدا با رفتن برلوسکنی و آمدن جایگزین وی بازارهای سهام در ایتالیا و سایر نقاط اروپا واکنش مثبتی از خود نشان دادند. در یونان نیز با جایگزین شدن پاپادموس خوشبینی به بهبود اوضاع بازارهای اروپایی تقویت شد. در روزهای اخیر پاپادموس در اولین اظهارنظر‌ گفته است که یورو تنها گزینه این کشور است و در ایتالیا هم نخست وزیر جدید با مقاومت‌های سیاسی در این کشور روبه‌رو شده است. با بالا گرفتن برخی نگرانی‌های‌ سیاسی بازار‌های سهام در سراسر دنیا با کاهش روبه‌رو شده است. ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا تا۳۵/۱ افت کرده که کاهش قابل ملاحظه‌ای در روزهای اخیر به شمار می‌رود. افت ارزش یورو باعث کاهش قیمت طلا در مقابل روند افزایشی دلار در بازار‌های جهانی شده است. علاوه بر چالش‌ سیاسی موثر بر کاهش قیمت طلا از اول این هفته، خبر فروش سهام در بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا در جهان نیز موجب افت قیمت طلا تا محدوده ۱۷۷۰ دلار تا غروب سه شنبه شده است. شرکت سرمایه‌گذاری

«Paulson& co» میزان سهام خود در «SPDR gold Trust» را از ۵/۳۱ میلیون سهم به ۳/۲۰ میلیون سهم کاهش داد که طلا را در صف فروش قرار داده و نرخ آن را کاهش داد. در دیگر عوامل ذکرشده برای کاهش ارزش طلا در این هفته، بالا رفتن هزینه استقراض در ایتالیا به بالاترین حد از سال ۱۹۹۷ بوده است. در اسپانیا نیز گفته شده که نرخ بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله در این کشور با ۲۵ واحد درصد به ۱۱/۶ درصد رسیده است. در عین حال برخی دیگر از گزارش‌ها از احتمال افت شاخص اعتماد مصرف‌کننده در آلمان طی روز‌های آتی حکایت دارد که در مجموع ارزش یورو را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجبات کاهش قیمت طلا را در مقابل بالا رفتن قیمت دلار آمریکا فراهم ساخته است.

با این وجود با رسیدن حجم تولیدات تجارت ارزی به ۲۳۳۰ تن تا ۱۸ آگوست سال میلادی جاری، قیمت طلا از ابتدای امسال ۲۵ درصد گران‌تر شده است. در آمریکا نیز نرخ بهره با انگیزه بهبود شرایط اقتصادی در این کشور برای چندمین سال متوالی در سطح صفر نگاه داشته شده است. قیمت طلا روز دوشنبه در اولین روز کاری معاملات هفتگی ابتدا تا ۱۷۹۷ دلار در بازارها‌ی شرق آسیا بالا رفت، اما در پایان معاملات روزانه در سطح ۱۷۸۰ دلار بسته شد. نوسان محدود قیمت جهانی طلا دیروز نیز ادامه یافت و تا غروب روز گذشته به محدوده ۱۷۸۰ دلار نزدیک شد که نسبت به نرخ ۱۷۷۰ دلار پایان معاملات هفته گذشته افت تقریبا ۱۸ دلاری را نشان می‌دهد.

بازار سکه

روز دوشنبه قیمت سکه بهار آزادی با وجود فرارسیدن عید غدیر کاهش یافت. سکه و نیم سکه هر یک با ۱۰۰۰ تومان کاهش به ترتیب ۶۱۷ هزار تومان و ۲۹۹ هزار تومان فروخته شدند. سکه طرح قدیم در این میان با ۳۰۰۰ تومان کاهش قیمت ۶۲۷ هزار تومان فروخته شد. در این بازار قیمت ربع سکه بدون تغییر ۱۵۲ هزار تومان اعلام شد. از قیمت مثقال طلای ۱۷ عیار بدون اجرت ساخت نیز ۱۳۰۰ تومان کاسته شد و به ۲۴۶ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

سکه دولتی

بانک مرکزی همچنان به گران کردن قیمت سکه بهار آزادی حتی با وجود افت قیمت‌های جهانی ادامه می‌دهد. روز دوشنبه قیمت سکه دولتی با ۱۵۶۰ تومان افزایش به ۶۱۰ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. ربع سکه نیز با همین میزان افزایش ۱۵۱ هزار و ۳۲۰ تومان تعیین شد. نیم سکه نیز ۱۰۴۰ تومان گران شده و ۲۹۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد. در این میان قیمت سکه گرمی بدون تغییر ۷۷ هزار و ۴۸۰ تومان اعلام شد. اختلاف قیمت سکه بازار و سکه دولتی تقریبا ۷ هزار تومان است. افزایش قیمت سکه دولتی تلاشی برای بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران در این بازار و نبود صرفه خرید و سوداگری در بازار سکه دولتی و بازار است. اگرچه بازار مرتبا فاصله قیمت سکه را با سکه دولتی بالاتر می‌برد و هیجانات ایجاد شده بازار سکه را در روزها‌ی سرد پاییز داغ تر می‌کند.

بازار ارز

قیمت‌ها در بازار ارز نیز اغلب کاهشی بود. دلار در بازار آزاد با ۲ تومان کاهش به ۱۳۳۶ تومان رسید. قیمت دلار مرجع نیز با ۵ ریال کاهش به ۱۰ هزار و ۸۱۵ ریال رسید. قیمت یورو نیز در روز دوشنبه ۲ تومان کاهش داشت و به ۱۸۵۸ تومان رسید. نرخ پوند انگلیس و صد ین ژاپن نیز به ترتیب ۲۱۹۰ تومان و ۱۷۲۵ تومان فروخته شدند که نسبت به نرخ روز یکشنبه تغییری نداشت.

تغییرات ۸ ماهه برخی ارزها در بازار داخلی

قیمت دلار آمریکا از اوایل سال جاری تاکنون با ۲۱۱ تومان افزایش بیش از ۱۸ درصد رشد داشته است. قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از ۱۱۲۵ تومان در ۱۱ فروردین به ۱۳۳۶ تومان در روز دوشنبه رسیده است. در این مدت قیمت یورو با ۲۸۸ تومان افزایش از ۱۵۷۰ تومان تا ۱۸۵۸ تومان بالا رفته که این نیز بیش از ۱۸ درصد گران شده است. قیمت پوند انگلیس و درهم امارات هم با بیش از ۱۹ درصد رشد قیمت به ترتیب از ۱۸۳۰ تومان به ۲۱۹۰ تومان و از ۳۰۶ تومان به ۳۶۵ تومان افزایش یافته‌اند که به ترتیب ۳۶۰ تومان و ۵۹ تومان گران شده‌اند.در این میان قیمت یوآن چین با ۴۷ تومان افزایش و رسیدن از ۱۷۶ تومان به ۲۲۳ تومان بالاترین میزان افزایش قیمت را در بین ارزهای مقایسه شده کسب کرده است. یوآن چین در این مدت بیش از ۲۶ درصد گران شده است.

رونق خرید و فروش اسکناس نو در آستانه عید غدیر

در این میان خبرگزاری مهر گزارش داد: خرید و فروش اسکناس نو در آستانه عید غدیر خم رونق گرفته و دلالان بازار سیاه اسکناس‌های تانخورده را به هر تعداد و با قیمت‌های بالا و حتی برابر در اختیار مشتریان قرار دادند.بنا براین گزارش، بازار خرید و فروش اسکناس نو در آستانه عید سعید غدیر خم رونق گرفته است و دلالان این بازار هم هیچگونه محدودیتی برای فروش اسکناس نو به مشتریان ندارند.دلالان بازار سیاه خرید و فروش اسکناس نو طی این روزها مشتریان زیادی دارند و مردم در مراجعه به آنها می‌توانند به راحتی هر میزان اسکناس نو را که بخواهند دریافت کنند.قیمت‌های اعلام شده توسط دلالان بازار سیاه خرید و فروش اسکناس نو با وجود اینکه بسیار بالا است، اما به دلیل رقابتی که میان آنها وجود دارد، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر ندارد و این تفاوت‌ها در حد یک یا دو تومان است.قیمت‌های اعلام شده توسط دلالان بازار حتی تا ۲ برابر نرخ هر قطعه اسکناس هم اعلام می‌شود، به طوری که هر قطعه اسکناس ۱۰۰ تومانی به مبلغ ۲۰۰ تومان فروخته می‌شود.به عبارت دیگر هر بسته اسکناس ۱۰ هزار تومانی حاوی ۱۰۰ اسکناس ۱۰۰ تومانی به مبلغ ۲۰ هزار تومان در اختیار مشتریان قرار گرفت.در این بازار سیاه از اسکناس ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی گرفته تا اسکناس‌‌های ۲ هزار تومانی، ۵ هزار تومانی و ۱۰ هزار تومانی به چشم می‌خورد.البته برخی از اسکناس‌‌ها مانند اسکناس‌ها‌ی ۱۰ هزار تومانی و ۵ هزار تومانی کمتر در بازار سیاه خرید و فروش می‌شوند و برخی از دلالان برخی اسکناس‌‌ها را ندارند و البته این امر بستگی به وفور اسکناس‌ در بازار دارد.در عین حال صرافی‌ چهارراه استانبول قیمت فروش اسکناس‌ را کمتر در نظر گرفته‌اند و بسته ۱۰ هزار تومانی حاوی ۱۰۰ اسکناس ۱۰۰ تومانی را ۱۷هزار تومان می‌فروشند.نرخ اسکناس‌ها بستگی به فراگیری آنها در بازار دارد، به طوری که قیمت اسکناس‌های نو ۱۰۰ تومانی و ۲۰۰ تومانی بیشتر از ۵۰۰ تومانی است. برخی از اسکناس‌ها نیز با تقاضای کمتری در بازار مواجه هستند. از نظر شرعی نیز اگر اختلاف قیمت در حد متعارف و در حد نو و کهنه بودن اسکناس باشد، اشکالی ندارد. نکته جالب اینکه برخی از افرادی که اسکناس‌های نو را برای عیدی دادن می‌خرند، اسامی، امضا، تبریک یا عناوین دیگری را روی این اسکناس‌های نو حک می‌کنند یا می‌نویسند و در نهایت این اسکناس‌ پس از مدتی وارد چرخه پولی کشور می‌شود.