گروه بازار پول- عضو هیات مدیره بانک ملی ایران اعلام کرد که تا کنون هیچ وقت رقمی بابت افتتاح حساب تامین آتیه به حساب این بانک واریز نشده‌ است. جمال دامغانیان در گفت‌وگو با ایسنا افزود: موضوع حساب تامین آتیه اکنون در اختیار ما نیست، ولی با این وجود در سال گذشته هم که این موضوع در اختیار بانک ملی ایران بود،‌ هیچ رقمی به حساب بانک واریز نشد. حساب تامین آتیه مهر طرحی بود که دولت بر اساس ان متعهد شده بود یک میلیون تومان به حساب نوزادان متعهد شده واریز کند. عاملیت این طرح در سال جاری از بانک ملی به بانک توسعه تعاون منتقل شد.

پیش از این ماشاءالله عظیمی ـ مدیرعامل بانک توسعه تعاون ـ به اجرای طرح «آتیه مهر» اشاره کرده و گفته بود: به دنبال اجرای طرح آتیه مهر که از جمله طرح‌های مورد نظر دولت است، هیات دولت بانک توسعه تعاون را برای این طرح انتخاب کرد تا به کمک بانک ملی به عنوان بانک کارگزار این کار سنگین را در سال ۹۰ اجرایی کند. وزیر تعاون وقت نیز اوایل امسال گفته بود مقرر شده وزارت تعاون، کارگروه اجرای طرح «آتیه مهر» را مطابق مصوبه هیات دولت برعهده بگیرد. از سوی دیگر، مدیرعامل بانک ملی ایران در پایان مهرماه سال گذشته از تصمیم‌گیری درباره تامین بودجه طرح آتیه مهر خبر داده و گفته بود: ۵۰۰ میلیارد تومانی که در بودجه برای این طرح در نظر گرفته شده بود، تخصیص یافته است.

با این وجود عضو هیات‌مدیره بانک ملی در اواخر سال گذشته بار دیگر اعلام کرده بود که بودجه مرحله اول پنج هزار میلیارد ریالی طرح آتیه مهر تامین نشده است.

دامغانیان افزوده بود که اگر صندوق مهر امام رضا (ع) بودجه طرح آتیه مهر را تامین کند، این طرح توسط بانک‌ ملی اجرایی خواهد شد.

ابتدای امسال اما سخنگوی اقتصادی دولت درباره بودجه‌ طرح تامین آتیه مهر و واریز یک میلیون تومان به حساب هر نوزاد گفت: در بودجه ۸۹ برای انجام این کار ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده و مصوبه‌ هیات وزیران در سال گذشته هم منابع آن را پیش‌بینی کرده است. بخشی از آن هم با مشارکت بخش‌های مالی تامین می‌شود چون این وجوه در بانک‌ها و بیمه‌هایی که علاقه‌مند به مشارکت باشند سرمایه‌گذاری می‌شود. ضمن اینکه بخشی از منابع آزاد شده از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها صرف گسترش تامین اجتماعی می‌شود و آتیه مهر در جهت ایجاد آرامش خاطر برای نیازهای اساسی مثل تحصیل، اشتغال، ازدواج، درمان بیماری‌ها و اعزام به عتبات عالیات در نظر گرفته شده است.

با این وجود مشخص نیست وضعیت حساب تامین آتیه مهر چگونه است و صاحبان فرزندان جدید برای افتتاح این حساب باید به کجا مراجعه کنند.

از سوی دیگر مشخص نیست در حالی که تا کنون پولی به حساب بانک ملی برای این موضوع واریز نشده، ۵۰۰ میلیارد تومان سال گذشته از چه محلی پرداخت شده‌ است. همچنین از کجا مشخص می‌شود که هم اکنون در حساب‌های افتتاح شده چقدر موجودی وجود دارد؟ آخرین خبرهای قبل از ادغام وزارتخانه‌ها از این حکایت می‌کرد که وزارت تعاون کارگروه اجرای طرح آتیه مهر را عهده‌دار شده است، اما بعد از ادغام این وزارتخانه هنوز تکلیف آن در قالب وزارتخانه جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نشده است.