دنیای اقتصاد - بهای طلا در بازارهای جهانی با 2/4درصد کاهش طی هفته گذشته به پایین‌ترین حد خود طی دو ماه گذشته رسید.روز گذشته نرخ جهانی طلا برای تحویل فوری نسبت به روز قبل از تعطیلات 27 دلار کاهش یافت و به سطح 70/609 رسید. نرخ برابری دلار در پی انتشار نشانه‌هایی از افزایش مجدد نرخ بهره‌ دلار توسط فدرال رزرو طی سال جاری به بالاترین حد خود در مقابل یورو رسید.

به دنبال افزایش ارزش دلار
قیمت طلا 27 دلار کاهش یافت
گروه بازار پول - مسعودرضا طاهری: بهای طلا در بازارهای جهانی با ۲/۴درصد کاهش طی هفته گذشته به پایین‌ترین حد خود طی دو ماه گذشته رسید.

روز گذشته نرخ جهانی طلا برای تحویل فوری نسبت به روز قبل از تعطیلات ۲۷ دلار کاهش یافت و به سطح ۷۰/۶۰۹ رسید. در حالی‌که قیمت هر اونس طلا برای تحویل در ماه سپتامبر با همین میزان کاهش در حد ۶۱۸ دلار متوقف شد.
سایت مارک واچ مهمترین دلیل کاهش قیمت طلا را افزایش نرخ دلار و تصمیم بانک مرکزی اروپا به فروش طلا اعلام کرده است.
بنابراین گزارش پیتر گراندیچ تحلیلگر اقتصادی فروش ارزان قیمت طلا توسط بانک مرکزی اروپا تا ۲۶ سپتامبر را اهرمی برای کنترل قیمت عنوان کرد و بالا رفتن نرخ دلار را نیز برای مقابله با افزایش نرخ طلا موثر دانست.
سایت خبری بلومبرگ نیز کاهش 6درصدی فلز پالادیوم و کاهش هر اونس نقره و همچنین عدم تقاضای کافی برای خرید طلا از سوی سرمایه‌گذاران و جواهرفروشان را دلیل کاهش آن اعلام کرد. بر پایه این گزارش به نقل از Merrill Lynch & Co نرخ متوسط طلا در سال جاری میلادی در حدود 625 دلار باقی خواهد ماند که این میزان از حد 650 دلار پیش‌بینی شده 9 ژوئن 8/3درصد کمتر است.
از سویی دیگر مایکل گویدو مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری در Societe Generale نیویورک انتظار بازار را رسیدن قیمت طلا به محدوده ۶۰۰ دلار عنوان کرده است.
او افزود: اعتماد عمومی به بازار کاهش یافته است. همچنین ویلیام اونیل یک تحلیلگر مالی در نیوجرسی معتقد است که در آینده سرمایه‌گذاری بر روی کالاها از جمله فلزات گرانبها کمتر خواهد شد. بعضی تحلیل‌های دیگر نیز حاکی از آن است که قیمت فلزات در آینده نیز بیشتر کاهش خواهد یافت.
این گزارش همچنین به نقل از یک تاجر طلا و اقتصاددان در ویرجینیا می‌افزاید: کاهش قیمت انرژی، کاهش تهدید مسایل هسته‌ای ایران و تقویت دلار آمریکا نرخ طلا را کاهش داده‌اند.
دلار به بالاترین حد خود در مقابل یورو دست یافت
نرخ برابری دلار در پی انتشار نشانه‌هایی از افزایش مجدد نرخ بهره‌ دلار توسط فدرال رزرو طی سال جاری به بالاترین حد خود در مقابل یورو رسید.
روز گذشته نرخ برابری دلار در مقابل یورو به سطح 789/0 رسید که نسبت به روز پنج‌شنبه 15/1درصد افزایش یافت و ارزش هر یورو به 2674/1 دلار رسید.
انتشار گزارش آمار اشتغال سه ماهه سوم آمریکا طی هفته گذشته که بیش از حد انتظار کارشناسان بوده و همچنین افزایش خدمات صنعتی موجب رشد قیمت دلار و در مقابل کاهش قیمت طلا شده است.