دنیای اقتصاد: افزایش درگیری‌های سیاسی، نظامی منطقه خاورمیانه به همراه افزایش بهای نفت موجب بالا رفتن قیمت جهانی طلا به میزان 3/14 دلار و تا حد 70/661 دلار رسید.افزایش 3/14 دلاری بهای طلا در بازارهای جهانی موجب افزایش نرخ انواع سکه و طلا در بازار داخلی شد.

قیمت جهانی طلا ۳/۱۴ دلار افزایش یافت
گروه بازار پول - افزایش درگیری‌های سیاسی، نظامی منطقه خاورمیانه به همراه افزایش بهای نفت موجب بالا رفتن قیمت جهانی طلا به میزان 3/14 دلار و تا حد 70/661 دلار رسید.

به گزارش رویتر واکنش ایران به قطعنامه اخیر شورای امنیت، افزایش تنش‌ها در نبرد لبنان، بالا رفتن بهای نفت، انتظارات تحلیلگران ارز از افزایش نرخ بهره آمریکا و در عین حال کاهش بهای دلار و از طرفی افزایش تقاضای کارخانه‌های سازنده جواهرآلات برای طلا مهم‌ترین دلایلی است که نرخ طلا را افزایش داده است.
با وجودی که افزایش بهای انرژی و رشد نرخ تورم انتظاراتی را برای افزایش نرخ بهره در نشست ۸ آگوست فدرال رزرو پدید آورده است با این حال برخی تحلیلگران از احتمال ثابت ماندن نرخ بهره دلار در حد ۲۵/۵درصد سخن گفته‌اند که در رشد قیمت طلا تاثیرگذار بوده است.
بازار داخلی
افزایش ۳/۱۴ دلاری بهای طلا در بازارهای جهانی موجب افزایش نرخ انواع سکه و طلا در بازار داخلی شد.
بنابراین گزارش، روز گذشته هر قطعه سکه بهار آزادی با 3200 تومان افزایش به قیمت 146هزار و 700 تومان معامله شد.
سکه طرح قدیم نیز در این روز ۴هزار تومان افزایش قیمت داشت و قیمت آن به سطح ۱۶۹هزار تومان رسید.
نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با 2هزار تومان و 1700 تومان افزایش بها مواجه شدند و هر مثقال طلای 17 عیار نیز با 1500 تومان افزایش به نرخ 63هزار تومان رسید.
در بازار ارز نیز کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای عمده موجب رشد ۷ تومانی یورو و رشد ۱۳ تومانی پوند انگلیس شد که به ترتیب قیمت آنها به ۱۱۸۱ تومان و ۱۷۲۳ تومان رسید.
نرخ برابری دلار در مقابل یورو 0033/0 واحد، در مقابل پوند انگلیس 5335/0 واحد و در مقابل ین ژاپن 19/0 واحد کاهش یافت.