به گزارش «ایسنا» در مقررات جدید پیشنهادی از چین مستقیما نام برده نشده است؛ اما تلاش شده تا به شکایت شرکت‌های اروپایی پاسخ دهد که می‌گویند شرکت‌های چینی از حمایتی برخوردارند که آنها ندارند.

گروه‌های تجاری چینی نسبت به چنین طرح‌هایی که پیش از نهایی شدن باید حمایت دولت‌های اتحادیه اروپا را جلب کند، اعتراض کرده‌اند. سند مقررات جدید در مرحله پیش‌نویس است و پیش از این که هفته آینده پیشنهاد شود، ممکن است تغییراتی پیدا کند.

این اقدام به نشانه‌های حمایت‌گرایی فزاینده در اروپا می‌افزاید. پس از این که پاندمی آسیب‌پذیری‌های مختل شدن زنجیره تامین خارجی را بارز کرد، دولت‌های اتحادیه اروپا در حال بحث در خصوص بازگرداندن زنجیره تامین شرکت‌های اروپایی به این منطقه هستند و فرانسه و آلمان  می‌گویند این بلوک باید اجازه ایجاد شرکت‌های بزرگ اروپایی را دهد که به حد کافی قدرت رقابت با آمریکا و چین را داشته باشند.

دولت‌های اروپایی نسبت به چشم‌انداز خریداری شدن شرکت‌های اروپایی توسط شرکت‌هایی که خط اعتبار نامحدودی دارند یا ورشکسته شدن شرکت‌های اروپایی به دلیل اینکه رقیبانشان می‌توانند با هزینه پایین‌تری بفروشند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق لایحه مقررات جدید، شرکت‌هایی که دست‌کم ۵۰۰ میلیون یورو درآمد در اروپا دارند و بیش از ۵۰ میلیون یورو کمک از یک دولت خارجی در سه سال گذشته دریافت کرده‌اند باید موافقت اتحادیه اروپا را برای قراردادهایی که منعقد  می‌کنند، دریافت کنند.

اتحادیه اروپا همچنین به‌دنبال جریمه کردن شرکت‌ها به اندازه ۱۰ درصد درآمد سالانه آنها در صورت بهره‌مند شدن غیرمنصفانه آنها از یک یارانه خارجی شامل ضمانت دولتی نامحدود یا خط اعتباری است که رقیبان اروپایی را تضعیف  می‌کند. در این لایحه هشدار داده شده است قراردادهای دولتی اعطا شده به شرکت‌هایی که با دریافت چنین یارانه‌هایی از برتری غیرمنصفانه برخوردار شده‌اند ممکن است لغو شود.

مقامات اروپایی به‌دنبال قدرت بازرسی دفاتر شرکت‌ها در خارج از اروپا با اجازه شرکت و اطلاع دولت خارجی هستند.

رگولاتورهایی اروپایی راه‌هایی را برای رفع نگرانی‌ها در خصوص یارانه‌هایی که شرکت‌ها ممکن است دریافت کنند پیشنهاد  می‌کنند که شامل دادن اجازه دسترسی به زیرساخت به رقیبان، دادن مجوز براساس شرایط منصفانه یا انتشار تحقیقات است. طبق این سند، همچنین شرکت‌ها می‌توانند ظرفیت یا حضور بازار خود را کاهش داده، دارایی‌هایشان را واگذار کنند یا از سرمایه‌گذاری خودداری کنند.

براساس گزارش بلومبرگ، چین دومین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا پس از آمریکا در سال ۲۰۱۹ بود و ارزش روزانه تجارت کالای دوجانبه به بیش از یک میلیارد یورو رسید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند