به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، دولت پوتین طی هفت سالی که از الحاق کریمه به این کشور گذشته است، استفاده از دلار را کاهش داده و سهم کمتری از بدهی خود را به خارجی‌ها فروخته است.

الینا ریباکوا، اقتصاددان ارشد در موسسه مالی بین‌المللی در واشنگتن می‌گوید: «آمریکایی‌ها می‌گویند مراقب باشید وگرنه اقدامات بیشتری انجام می‌دهیم، ولی روسیه مسیر خود را برای رسیدن به استقلال اقتصادی ادامه می‌دهد.» دولت آمریکا همچنان سایه تحریم‌ها را بر سر روسیه نگه داشته ولی پوتین پاسخ تحریم‌های آمریکا را با افزایش استقلال اقتصادی کشورش داده است.

سهم طلا در ذخایر بین‌المللی ۵۸۱ میلیارد دلاری روسیه در سال گذشته میلادی برای اولین بار از دلار پیشی گرفت که نتیجه تلاش چندساله این کشور برای کاهش مواجهه با سرمایه‌های دلار بوده است. طلا ۲۴ درصد از ذخایر بانک مرکزی روسیه را تا پایان سپتامبر ۲۰۲۰ تشکیل می‌داد. سهم دلار تا ۲۲ درصد پایین آمده درحالی‌که در ۲۰۱۸ برابر با ۴۰ درصد بود.  همین شرایط در مورد سهم ذخایر بین‌المللی روسیه که در آمریکا نگه داشته می‌شود هم وجود دارد. این سرمایه‌ها تا پایان سپتامبر ۲۰۲۰ به زیر ۷ درصد رسیده بود، درحالی‌که قبل از الحاق کریمه حدود ۳۰ درصد بود. بیشتر این تغییرات در نیمه دوم ۲۰۱۸ صورت گرفت یعنی درست بعد از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت بزرگ آلومینیوم روسیه.

البته اقدامات زیادی وجود دارد که روسیه می‌تواند بدون قطع ارتباط خود با اقتصاد جهان انجام دهد. مقامات واشنگتن هم با این واقعیت مواجهند که اگر تحریم‌ها را بیشتر کنند احتمال آشفتگی بازارهای جهانی وجود دارد.

روسیه به دنبال قول خود برای حذف دلار در معاملات، به‌تدریج سهم ارز آمریکا را در صادرات خود به اتحادیه اروپا، چین و هند کاهش داده است. یورو تقریبا جای دلار را در تجارت روسیه با اتحادیه اروپا گرفته است و اخیرا سهم آن در تجارت با چین هم از دلار بیشتر شده است. حدود دو سوم صادرات روسیه به هند با روبل انجام می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند