به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سال‌هاست که ایالات متحده و چین بر سر فناوری، تجارت و بازارهای سرمایه در حال جنگ بوده‌اند. تنش‌ها بین این دو اقتصاد برتر جهان در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، شدت گرفت و منجر به تشدید تعرفه‌ها و محدودیت‌های تجاری شد.

اما اکنون، افشای اطلاعات جدید باعث شده تا واشنگتن دوباره سردرگم شود: چین بسیار بیشتر از ایالات متحده برای تحقیق و توسعه درباره انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه کرده است.

بر اساس داده‌های BNEF که بانک آمریکا در گزارش اخیر خود به آن استناد کرده است، به ازای هر دلاری که ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ برای تحقیق در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه کرده است، چین ۲ دلار هزینه کرده است و به همین دلیل سرمایه‌گذار برتر جهان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

بانک آمریکا می‌گوید در این جنگ آب و هوایی جدید، چین امیدوار است که بر زنجیره‌های تامین سلطه داشته و در تعرفه‌های تجاری مرتبط با کربن و سیاست‌های متمرکز بر تولید داخلی دست بالا را داشته باشد.

هری برادمن، مدیر عامل و رئیس بخش بازارهای در حال ظهور در گروه تحقیقاتی برکلی، گفت: ما در بین کشورهای مردم‌سالار که در زمینه سرمایه‌گذاری و تجارت همکاری می‌کنند واقعا خوب عمل کرده‌ایم، اما در زمینه تحقیق و توسعه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و این جایی است که چین صریحا یک رقیب بزرگ و یک تهدید بالقوه بزرگ اقتصادی و شاید ژئوپلیتیکی است.

بر اساس این گزارش، چین انحصار مواد کمیاب کره زمین را به‌دست آورده است و ۸۰ درصد عناصر کمیابی را تامین می‌کند که ایالات‌متحده برای تولید صفحات خورشیدی، آسیاب بادی، باتری خودروهای برقی، تلفن‌های همراه، رایانه‌ها، سیستم‌های دفاع ملی، تجهیزات پزشکی و حتی فناوری‌های نفت و گاز استفاده می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند