آمنه نادعلیزاده در گفت‌و‌گو با «ایبِنا» تصریح کرد: در ابتدای مطرح شدن قانون جدید چک محدودیتی وجود داشت مبنی‌بر اینکه زمان ثبت چک، کارت بانکی باید متعلق به همان بانکی باشد که چک آن صادر می‌شود و باید تطابق لازم را دارا می‌بود. در حال حاضر برای رفاه حال مردم و تسهیل خدمت‌دهی، مشتریان می‌توانند با هر کارت بانکی، چک خود را ثبت کنند و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و بانک صادرکننده کارت وجود داشته باشد.

او افزود: توزیع چک‌های جدید همچنان ادامه دارد و به مرور نیز به حجم اطلاعاتی که در سامانه صیاد تجمیع می‌شود، اضافه خواهد شد. البته نرخ تغییرات کُند است چراکه با نوعی همزیستی روبه‌رو هستیم و چک‌های قبلی کماکان دارای اعتبار هستند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با تاکید بر اینکه شبکه بانکی کشور آمادگی لازم در این خصوص را دارد، اظهار کرد: بانک‌ها درگاه‌هایی شامل اینترنت بانک یا همراه بانک خودشان را به سامانه صیاد مجهز کردند و به مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی خدمت‌رسانی می‌کنند. علاوه بر درگاه‌های بانکی، اپلیکیشن‌های پرداخت نیز فعال شده‌اند که در حال حاضر چهار اپلیکیشن بزرگ شبکه بانکی فعال هستند. مشتریان می‌توانند برای اطلاع از این چهار اپلیکیشن به سایت شرکت شاپرک مراجعه کنند.

نادعلیزاده گفت: چک‌های قدیمی می‌تواند به روال سابق خود پذیرش و پردازش شود و هیچ خللی هم در فرآیند پردازش چک‌های قدیمی رخ نداده است، اما بانک مرکزی به زودی چک‌های قدیمی را در فرجه زمانی مناسب جمع‌آوری خواهد کرد که البته هنوز این زمان تعیین و اعلام نشده است؛ بنابراین مردم نباید نگران دسته‌چک‌های قدیمی خود باشند.

او با بیان اینکه چک‌های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند و در واقع سامانه صیاد اجازه صدور در وجه حامل را نخواهد داد، افزود: مردم دقت کنند که چک‌های بنفش حتما باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اگر این‌گونه نبود از دریافت چک خودداری کنند؛ چراکه در صورت عدم ثبت چک در سامانه صیاد، بانک وجه چک را پرداخت نمی‌کند و ممکن است گیرنده چک متضرر شود.

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند