یوسف کاووسی، کارشناس امور اقتصادی به سایت «ایبنا» درباره نحوه کنترل نقدینگی و تورم از سوی بانک مرکزی با توجه به امکان رشد آن در اثر کسری بودجه ۱۴۰۰ گفت: مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است که از راه‌های مختلف مورد تامین قرار می‌گیرد. نتیجه این کار بانک مرکزی می‌تواند به کنترل رشد نقدینگی منجر شود که از اهمیت بالایی برخوردار است، البته باید در نظر داشت نقدینگی در بخش‌هایی می‌تواند مفید واقع شود زیرا گاهی برای موتور محرکه اقتصادی و افزایش تولید قابل‌استفاده است، اما آنچه در ایران وجود دارد از نوع مضرآن به‌حساب می‌آید.

این کارشناس امور اقتصادی در ادامه یادآور شد: مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی در چنین شرایطی طبق منشور مدون و آنچه در قانون پولی و بانکی سال ۵۱ ذکر شده، حفظ ارزش پول ملی از راه‌های کنترل نقدینگی و تورم است.

وی در این‌خصوص تاکید کرد: بدون شک پیش‌بینی صورت گرفته برای رقم بودجه سالانه با کسری روبه‌رو خواهد شد. دولت‌های گذشته در زمان کسری بودجه مستقیم به بانک مرکزی مراجعه می‌کردند، اما در سال‌های اخیر این کار به شکل غیرمستقیم انجام شد. کاووسی در این رابطه اظهار کرد: معنای این حرکت افزایش پایه پولی و رشد تورم است. در حقیقت پیش‌بینی می‌شود تورم رشد کند. در عین حال، شاید سیاست خارجی به شکلی پیش برود که فروش نفت و برجام بتواند به کمک اقتصاد بیاید، البته چنانچه این اتفاق روی دهد باز مساله FATF مانع عمده به حساب خواهد آمد.

این کارشناس امور اقتصادی در‌ ادامه تصریح کرد: جمع‌بندی صحبت بالا این می‌شود که تورم امسال از سال گذشته بیشتر خواهد شد و تناقض در بحث استقلال بانک مرکزی از دولت یا همراهی در جهت حرکت دولت به‌وجود می‌آید. چنانچه در سمت دولت بنا به انجام رفتاری باشد، بانک مرکزی به قلک دولت مبدل خواهد شد و مدام باید پول پرداخت کند. زمانی‌‌که دولت با کسری روبه‌رو می‌شود چه با‌واسطه و چه بی‌واسطه، مانند کرونا از طریق بانک‌ها با بهره‌های کم نرخ‌های ترجیحی پرداخت می‌شود.

وی پیشنهاد خود به بانک مرکزی را چنین بیان کرد: بانک مرکزی باید در این شرایط مقاومت به خرج دهد. چنانچه بانک مرکزی در چند ماه باقی‌مانده وظیفه ذاتی خود را انجام دهد و تسلیم فشارهای دولت نشود، در کارنامه خود نکته مثبتی ثبت خواهد کرد. کاووسی در ادامه افزود: استقلال بانک مرکزی به این معناست که  به دلیل حفظ ارزش پول ملی بدون پشتوانه پول چاپ نکند و زیر بار برخی از تعهدات بدون پشتوانه کارشناسی نرود. بانک مرکزی برای اجرای این امر نباید نگران توبیخ از مجلس یا دولت باشد و لازم است تا طبق قانون مصوب رفتار کند. در واقع بانک مرکزی برای عملی‌شدن وعده و وعید نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه خود درست نیست، مجموعه مردم را زیر فشار قرار دهد. بنابراین با توجه به زمان کم بانک مرکزی باید مقاومت خود را بیشتر کند، اثر آن هم دیده می‌شود، چنانچه این کار صورت نگیرد تورم امسال ۶ یا ۷ واحد بیشتر از پارسال خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند