به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بر اساس برآوردهای این موسسه، افت جمعیت قطب تجارت و گردشگری خاورمیانه یعنی دبی در حالی صورت گرفت که ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شاهد کاهش ۴ درصدی جمعیت خود بودند.

سال گذشته با گسترش همه‌گیری کرونا، بیکاری و نابودی شغل‌ها در این منطقه سرعت گرفت.

اکثریت جمعیت امارات متحده عربی را مهاجران تشکیل می‌دهند که دبی بخشی از آن است. مجوزهای اقامت در این کشور معمولا به کار بستگی دارد و بسیاری از مهاجران در صورت از دست دادن شغل خود مجبور به ترک این کشور می‌شوند. به گفته تحلیلگران از جمله ساپنا جاگتیانی، برگزاری نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ که یک سال به تاخیر افتاده است، زمینه را برای بهبود فعالیت اقتصادی فراهم می‌کند.

این درحالی است که آژانس رتبه بندی S&P انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی دبی بر حسب دلار در سال ۲۰۲۳ به سطح ۲۰۱۹ بازگردد.

بر اساس اعلام این موسسه، کسب و کارهای اصلی در دبی، به ویژه املاک و مستغلات، گردشگری و خرده فروشی، احتمالا تحت فشار خواهند بود.

برای مقابله با اثرات همه‌گیری و پایین آمدن قیمت نفت، امارات سال گذشته اقدامات بی سابقه‌ای را انجام داد. این کشور شروع به اعطای مجوز مالکیت کامل خارجی در شرکت‌ها کرد، محدودیت‌های مربوط به اخذ تابعیت را کاهش داد و با برنامه‌های بازنشستگی سعی در جذب شهروندان خارجی داشت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند