به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و مانند رویه تورمی بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد افزایش پیدا کرده است؛ به‌گونه‌ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه ژانویه با ۱/ ۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۶/ ۱ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بالا‌ترین نرخ تورمی سوئد در طول ۱۴‌ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت‌تاثیر تورم بخش فرهنگ و آموزش قرار گرفته است که تورم آن به ۸/ ۱درصد افزایش یافته است. تورم بخش رستوران و هتلداری نیز ۲/ ۱درصد است. در بین دیگر بخش‌ها، نرخ تورم در بخش خدمات به ۹/ ۰درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به ۳/ ۰درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۱/ ۰درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴/ ۰درصد رسیده است. در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ بالاترین تورم ثبت‌شده در سوئد، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۵/ ۱۵درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۶/ ۱درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی فنلاند نسبت به ماه قبل خود ۷/ ۰درصد بیشتر شده است؛ به گونه‌ای که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه به ۹/ ۰درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت‌شده در فنلاند در ۱۲ ماه اخیر محسوب می‌شود.

در این بین، بیشترین نقش افزایشی تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی بوده است که تورم آن ۴/ ۵درصد  است. تورم در بخش فرهنگ و آموزش ۵/ ۱درصد اندازه‌گیری شده و تورم در بخش لباس و پوشاک نیز ۰/ ۱درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فنلاند ۳/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به ماه قبل ۲/ ۰درصد بیشتر شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند