به گزارش «ایسنا» مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در چهارمین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۶/ ۰ درصد و منفی ۴/ ۰ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۱۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۱/ ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

همچنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به دسامبر در سطح منطقه یورو به‌طور متوسط منفی ۸/ ۶ درصد و در سطح اتحادیه اروپا به‌طور متوسط منفی ۴/ ۶ درصد بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی طی این مدت سال متعلق به رومانی با ۳/ ۵ درصد بوده و پس از این کشور، بلغارستان با ۱/ ۲ درصد و قبرس با ۴/ ۱ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به اتریش بوده که رشد منفی ۳/ ۴ درصدی را تجربه کرده است. رشد ایتالیا نیز طی این مدت منفی ۰/ ۲ درصد و فرانسه منفی ۳/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده است.

در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماه چهارم بلژیک ۲/ ۰ درصد، هلند منفی ۱/ ۰ درصد، اسپانیا ۴/ ۰ درصد و آلمان ۱/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده است.منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به‌عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.طبق گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ حدود ۸/ ۳ درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی ۸/ ۰ درصد بیشتر است اما رشد اقتصادی اتحادیه اروپا به جای ۹/ ۳ درصد قبلی، ۷/ ۳ درصد پیش‌بینی شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند