در یک‌سال گذشته با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی برخی کسب‌وکارها، دولت‌ حمایت از اقشار آسیب‌دیده را اولویت نخست خود قرار داد و در این ارتباط چهار نوع حمایت، شامل وام یک‌میلیون تومانی، پرداخت بیمه بیکاری، پرداخت تسهیلات به بنگاه‌ها و کمک هزینه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی را اجرا کرد و این امر موجب بهبود نسبی توزیع درآمد در کشور شد.

در بین سال‌های ۶۳ تا ۶۷ ضریب جینی تغییر محسوسی نداشته و بیشتر روند کاهشی داشته است. با توجه به اینکه دوره زمانی مصادف با آخرین سال‌های دفاع‌مقدس بود، شاید بخشی از نبود نوسان در شاخص‌های توزیع درآمد در این دوره، ناشی از شرایط خاص کشور و اختصاص کالاهای یارانه‌ای (کوپنی) به تمامی اقشار جامعه بوده باشد. در دوره زمانی ۶۸ تا ۷۵ ضریب جینی کل کشور از ۴۲۴۹/ ۰ به ۴۲۹۴/ ۰ تغییر کرده است. ابتدای این دوره از اولین سال‌های پس از جنگ تحمیلی است و یکی از دلایل نابرابری به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشور و بازگشت درآمد به بخشی از افراد جامعه مربوط می‌شود. با توجه به اینکه ضریب‌جینی در سال‌های ۷۶ تا ۸۳ تغییرات چندانی نداشته و تقریبا روند آن ثابت بوده است، بنابراین توزیع درآمد در این سال‌ها تقریبا برابر بوده است.

 بررسی آمارها نشان می‌دهد که ضریب‌جینی در دوره زمانی ۸۴ تا ۹۱ از بالای ۴/ ۰ به زیر ۴/ ۰ رسید و این تغییرات مربوط به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها بود. با اجرای این طرح و پرداخت یارانه در آخرین ماه‌های سال‌۸۹، تغییرات محسوسی در شاخص‌های توزیع درآمد ایجاد شد. در سایر شاخص‌های توزیع درآمد نیز بهبود در وضعیت نابرابری مشاهده می‌شود. کمترین ضریب‌جینی در دوره ۳۶ ساله اخیر مربوط به سال ۹۲ است. ضریب‌جینی کل کشور در این سال به‌۳۶۵۰/ ۰ رسید و سایر شاخص‌ها نیز بهبود در توزیع درآمد را نشان می‌دهد. روند تغییرات ضریب‌جینی کل کشور نشان می‌دهد که روند افزایشی این شاخص در سال‌های ۹۲ تا ۹۷ و کاهش آن در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ است. با توجه به اینکه ضریب جینی تغییرات بین دهک‌ها را نشان می‌دهد، افزایش نابرابری در سال‌های ۹۲ تا ۹۷ می‌تواند در سه حالت رخ داده باشد. نخست اینکه سهم دهک‌های اول کاهش و دهک‌های بالا افزایش داشته است؛ یعنی کم‌درآمدها فقیرتر و پردرآمدها غنی‌تر شدند یا اینکه سهم دهک‌های اول، کاهش و دهک‌های بالا ثابت باشد به‌عبارتی کم‌درآمدها فقیرتر و پردرآمدها ثابت یا بالعکس سهم دهک‌های اول ثابت ولی دهک‌های بالا افزایش یابد یعنی کم‌درآمدها ثابت و پردرآمدها غنی‌تر شوند. در این دوره کم‌درآمدها فقیرتر و پردرآمدها غنی‌تر شدند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند