به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری دیلی‌صباح، طی این مدت جمعیت افراد بیکار ۳۰۳ هزار نفر کاهش یافته و به چهار میلیون و ۵هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر شمار شاغلان در ترکیه تا پایان این ماه با یک میلیون و ۱۰۳ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۷ میلیون و ۶۶ هزار نفر رسیده است.

طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۶/ ۵۰درصد بوده است که ۱/ ۰درصد بیشتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه ماه قبل محسوب می‌شود. نرخ اشتغال برای مردان ۵/ ۵۴درصد اندازه‌گیری شده است. برای زنان نیز این نرخ ۳/ ۲۸درصد بوده که ۱/ ۰درصد کمتر از ماه گذشته است.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۹/ ۰درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴/ ۲۵درصد رسیده است. همزمان با شروع بحران کرونا در ترکیه، دولت این کشور از ماه آوریل اقدام به فراهم کردن کمک‌های مالی برای حدود دو میلیون نفر از افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند، کرده است.

سال گذشته نرخ بیکاری ترکیه بین ۶/ ۹ و ۵/ ۱۳درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا پایان امسال باید به ۸/ ۱۱درصد برسد.  

متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ معادل ۵/ ۱۰درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۸/ ۱۴درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۳/ ۷درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند