غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو سابق شورای پول و اعتبار و کارشناس امور اقتصادی درباره حمایت‌های بانکی کشور در صورت باقی ماندن بیماری کرونا در سال آینده، به «ایبِنا» گفت: دولت برای جبران ادامه شرایط کرونایی باید پرداخت‌هایی برای افرادی که در اثر وضعیت پیش آمده بیکار شدند، مدنظر قرار دهد. علاوه بر این مساله باز هم مشابه سال‌جاری برای مستاجران به منظور تامین هزینه مسکن‌شان مساعدتی در نظر گیرد و همان‌طور که در سال‌جاری روی داد، عمل کند. یعنی ۳۰ یا ۵۰ میلیون تومانی که در شهرستان و تهران در نظر گرفته شده بود، دوباره به مستاجران پرداخت شود تا اجاره خانه خود را پرداخت کنند و شرایط برای آنان تا حدودی قابل تحمل باشد.

وی در ادامه یادآور شد: نکته دیگر این است که دولت باید تسهیلاتی برای فعالیت‌هایی که اشتغال را حفظ می‌کنند و در چنین شرایطی از تعدیل نیرو پرهیز دارند، مدنظر قرار دهد. علاوه براین موارد کمک‌هایی باید به‌صورت بلاعوض به خانواده‌هایی که تحت پوشش حمایت کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند، انجام شود. خانواده‌هایی هم هستند که شرایط آنان اقتضا می‌کند تحت پوشش قرار گیرند که بنا بر اعلام وزارت رفاه ۲/ ۷ میلیون نفر هستند، باید شناسایی شده و مساعدت‌های لازم برای آنان در نظر گرفته شود. موضوع فوق برای انجام حمایت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

این عضو سابق شورای پول و اعتبار در این خصوص تصریح کرد: هرگونه فعالیتی که بتواند در چنین شرایطی اشتغال را افزایش دهد از جمله کمک به مشاغل خانگی یعنی مشاغلی که اعضای خانواده بابت آن فعال می‌شوند و نتیجه هم برای این گروه کسب درآمد و معیشت خواهد بود، باید مورد توجه قرار گیرد. به این معنا که نیاز است به این دسته از افراد تسهیلات پرداخت شود و در کنار آن هم باید برای فعالیت در فضای مجازی مورد تشویق قرار گیرند. به‌گونه‌ای‌که حداکثر استفاده از فضای مجازی برای آنان به کسب‌وکار و اشتغال بینجامد.

مصباحی‌مقدم ارزیابی خود را از کمک‌های امسال نظام بانکی با وجود عدم توازن بازار سرمایه در تامین مالی، مثبت اعلام کرد و افزود: تامین منابع این تسهیلات از جمله مواردی است که در کنار تمام مسائل مطرح‌شده، باید در نظر گرفته شود. هر قدر که امکان تامین منابع برای نظام بانکی فراهم باشد، برداشت‎های افزایش اشتغال و کاهش تعدیل نیرو نیز بیشتر خواهد شد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: بانک‌مرکزی در کنار تمام این موارد باید مواظبت کند تا رشد نقدینگی مانند سال‌جاری اتفاق نیفتد و قیمت‌ها از ثبات برخوردار باشد. آنچه مردم را به‌شدت نه‌تنها ناراحت می‌کند، بلکه به امان می‌آورد، افزایش قیمت‌های هر روزه یا هر هفته‌ است. این روزها شاهدیم که مدام اتفاقاتی روی می‌دهد که مردم را به‌شدت ناراحت می‌کند، ریشه تمام این بی‌ثباتی‌ها هم رشد نقدینگی است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند