به گزارش «ایرنا» جهاد ازعور (Jihad Azour) مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این صندوق، درخواست ۵میلیارد دلار وام ایران را کماکان در دست بررسی دارد. این نخستین درخواست وام ایران از صندوق از سال ۱۹۶۲ میلادی (۱۳۴۱) تاکنون است.

ازعور گفت: آنچه ایران به آن نیاز دارد، آن است که تنش‌ها یا مسائل اجتماعی را به‌گونه‌ای مورد توجه قرار دهد که اطمینان یابد تدابیر حفاظت اجتماعی متناسب با محافظت از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها اتخاذ می‌شود. ازعور اوایل فروردین امسال نیز گفته بود که این نهاد پس از درخواست تسهیلات برای مقابله با کرونا از سوی ایران، در حال مذاکره با مقام‌های ایرانی برای اعطای وام است. او در یک نشست آنلاین گفت که این نهاد در حال مذاکره با مقام‌های ایرانی است تا از نیازهای ایران و اقدامات لازم برای به جریان افتادن، آگاه شود.

پیش‌تر نیز یک سخنگوی صندوق بین‌المللی پول در پاسخ به سوال مکتوب «ایرنا» گفته بود: ما با مقام‌های ایرانی مذاکراتی داشته‌ایم تا درخواست آنها به صندوق برای استفاده از کمک مالی اضطراری در مقابله با کرونا را بهتر درک کنیم. او در پاسخ به سوال «ایرنا» مبنی‌بر اینکه با توجه به گسترش ویروس کرونا و همزمان ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران که به‌ویژه موجب اختلال در تامین دارو و درمان مبتلایان به کرونا شده است، پاسخ صندوق بین‌المللی پول چیست، آیا صندوق در طرف درست خواهد ایستاد، افزود: گفت‌وگوهای میان دو طرف در روزها و هفته‌های آینده پیگیری خواهد شد. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اواسط اسفند ۹۸ اعلام کرده بود که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه‌ای به رئیس صندوق بین‌المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره‌مندی از ۵ میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند