وزیر اقتصاد تاکید کرد: این موضوع نشان‌دهنده عملکرد خوبی است که در پیش گرفته شده است و یکی دیگر از فعالیت‌ها تامین مالی از طریق اوراق بوده است که سعی کردیم اوراق را با جدول زمان‌بندی منظم و در دامنه مشخص به کار بگیریم.

دژپسند افزود: گاهی اوقات که از تامین مالی در بازار سرمایه صحبت می‌شود برخی به اشتباه تصور می‌کنند تامین سرمایه فقط از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود در حالی که بازار بدهی یکی از منابع مهم برای تامین مالی تلقی می‌شود. بنگاه‌های خصوصی هم در بازار بدهی برای تامین مالی اقدام به فروش اوراق می‌کنند. او تاکید کرد: تامین مالی از طریق بازار سرمایه تنوع دارد و کمتر از ۱۰ درصد از تامین مالی از طریق خصوصی‌سازی انجام می‌شود و خصوصی‌سازی‌هایی که تاکنون انجام شده از طریق واگذاری سهام بوده است.

وزیر اقتصاد گفت: از طریق خصوصی‌سازی، مالیات و اوراق سعی کردیم دولت دیگر نیازی به تامین مالی از طریق بانک مرکزی نداشته باشد و سیاستی که دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون داشته، به درستی اجرا شده است و هیچ برداشتی از بانک مرکزی برای تامین بودجه نداشته‌ایم. دژپسند با اشاره به انتخاب دهقان دهنوی به‌عنوان رئیس سازمان بورس اظهار کرد: دهقان دهنوی که عهده‌دار معاونت وزارت امور اقتصادی و دارایی بود، به زودی با اصحاب رسانه نشست خبری خواهد داشت و برنامه‌های خود را برای بازار سرمایه توضیح خواهد داد. وزیر اقتصاد تاکید کرد: برنامه ما حذف مسوولان قدیمی نیست و همچنان در حال استفاده از روسای سابق و اسبق در قالب گروه‌های مشاوره هستیم و یک هم‌جمعی برای تجربه را داریم. او اظهار کرد: تغییر در مدیریت بورس به دلیل اصرار قالیباف‌اصل برای کناره‌گیری از مدیریت بوده است، در استعفای آخر هم به استعفای آذر ماه خود اشاره کرده بود. دژپسند در پاسخ به پرسشی درباره آخرین اقدامات انجام‌شده برای عرضه سهام استقلال و پرسپولیس گفت: درخصوص سهام استقلال و پرسپولیس دو بحث مطرح شده است، بارها اعلام کرده‌ایم اگر یک مقطعی شرایط فراهم شود آماده عرضه هستیم اما باید بازار آمادگی عرضه را داشته باشد. وزیر اقتصاد با بیان اینکه در این زمینه برنامه‌های مفصلی داریم، ادامه داد: حتی تبدیل اساسنامه سهامی خاص به سهامی عام هم توسط مجمع امضا شده است و در اولین فرصت اگر شرایط فراهم باشد سهام سرخابی‌ها به بورس عرضه می‌شود. او افزود: تصمیم برای عرضه این دو باشگاه به بورس جدی است اما اگر مساله‌ خاصی رخ دهد که مانع از عرضه شود آن را اعلام خواهیم کرد. دژپسند در پاسخ به پرسشی درباره عرضه سهام سرخابی‌ها در ایام پیروزی انقلاب گفت: اگر شرایط فراهم شود شاید بتوانیم در زمان اعلام شده عرضه را انجام دهیم اما اکنون آمادگی عرضه یکی از باشگاه‌ها را داریم. وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی دیگر درباره اینکه آیا دولت تدبیری برای بهبود وضعیت بازار ندارد، گفت: از همان ابتدا و از زمانی که ترجیح بازار سرمایه را به سایر بازارها مانند بازار سکه و ارز بیان می‌کردیم در ادامه اعلام کردیم بازار سرمایه یک بازار محاسباتی مبتنی بر عقلانیت و همراه با ریسک است؛ بنابراین افرادی که وارد بازار می‌شوند باید این موضوع را برای سرمایه‌گذاری خود لحاظ کنند. او با بیان اینکه افراد با امید دریافت سود وارد بازار سرمایه می‌شوند و یکی از شاخص‌هایی که مبنای تحلیل و انتخاب سهام شرکت‌ها است شاخص P/ E است، اظهار کرد: اکنون آمار سود ۹ ماه امسال شرکت‌های بورسی نسبت به ۹ ماه مشابه سال گذشته سه ‌برابر شده است، ما با این زبان سخن می‌گوییم اما در این میان ممکن است شاخص کل تابع شرایط دیگری باشد که تحت مدیریت ما نیست. وزیر اقتصاد تاکید کرد: اقداماتی را که در بورس تحت مدیریت ما است به خوبی انجام داده‌ایم و در ابتدای امسال یعنی فروردین تعداد کل شرکت‌های بازارگردان، ۱۷۵ شرکت بود در حالی که اکنون این تعداد به ۵۳۱ شرکت رسیده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند