محمد شریعتمداری تصریح کرد: در زمینه شناسایی گروه‌های هدف و طراحی سامانه‌ای که بتواند اطلاعات دقیق از اقشار مختلف جامعه ارائه کند هم قدم‌های جدی برداشته شده است.  به گفته وزیر تعاون برای اولین‌بار به حدود سه میلیون نفر در شرایط کرونا منابع بلاعوض بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان پرداخت شده که این سه میلیون نفر جزو هیچ‌کدام از گروه‌های شناسایی شده نبودند و هیچ‌گونه بیمه‌ای نداشتند و تحت پوشش هیچ نهاد امدادی نیز نبودند.

شریعتمداری اظهار کرد: اطلاعات بسیار وسیعی از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به‌دست آورده‌ایم که این داده‌ها امروز مبنای تصمیم‌گیری‌هاست.

وی توضیح داد: زمانی که اولین‌بار کمک معیشتی را توزیع کردیم دو نمودار مصرف بنزین و توزیع یارانه معیشتی که بر پایه افزایش قیمت بنزین صورت گرفته بود با هم یک ضربدر درست کرد. در تهران که بیشترین مصرف یارانه ‌بنزین وجود دارد کمترین میزان یارانه معیشتی توزیع شد اما در سیستان و بلوچستان تقریبا همه افراد یارانه معیشتی دریافت کردند؛ یعنی برای آنهایی که کمترین میزان یارانه بنزین را داشتند بیشترین کمک هزینه معیشتی را دریافت کردند.

شریعتمداری درخصوص کارکردهای دیگر پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نیز گفت: در این پایگاه اطلس‌شناسایی بانوان سرپرست خانوار تهیه شد و اکنون وضعیت آنان در همه مناطق کشور روشن است، یک میلیون و ۲۰ هزار نفر از این جمعیت کسانی بودند که از هیچ بیمه‌ای برخوردار نبودند و هیچ‌گونه حقوقی دریافت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه امروز اطلاعات دقیق و عمیقی از بخش‌های مختلف در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان وجود دارد اظهار کرد: این پایگاه مبنای تصمیم‌گیری است و معتقدیم تصمیم‌گیری و حکمرانی داده‌محور برپایه اطلاعات دقیق به‌دست می‌آید.

وزیر تعاون تصریح کرد: با شناسایی دقیق جامعه هدف ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع یک میلیون تومانی به‌صورت وام قرض‌الحسنه میان کسانی که متقاضی بودند توزیع شد و ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع وام ۱۲درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیده بودند اختصاص یافت.

وی ادامه داد: در حوزه بیمه بیکاری نیز با راه‌اندازی سریع سامانه درخواست بیش از ۸۶۰ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند و بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که براساس قانون تعلق می‌گرفت، پرداخت شد. وزیر تعاون خاطرنشان کرد: پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان قشرمحور نیست، بلکه اطلاعات آن بر مبنای داده‌های دقیق مالی و تقسیم‌بندی در دهک‌بندی است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند