پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با «ایبِنا» درخصوص هدف‌گذاری تورم اظهار کرد: درخصوص تورم ۲۲ درصدی باید عرض کنم که اصولا در چارچوب هدف‌گذاری تورم، به این صورت عمل می‌شود که ابتدا براساس مفروضاتی که درخصوص متغیرهای موثر بر تورم هستند یک پیش‌بینی استخراج می‌شود، بعد متناسب با تفاوت آن پیش‌بینی و آن هدف قابل‌حصول، سیاست‌ها طراحی می‌شود.

وی افزود: ما در ابتدای سال براساس شرایطی که بود، در فروردین‌ و اردیبهشت مطالعاتی درخصوص پیش‌بینی تورم برای سال جاری داشتیم. در آن مقطع نرخ ارز حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان بود. این مفروضاتی که به کار می‌رود، ما در بانک با بخش‌های مختلف مشورت می‌کنیم، جمع‌بندی که از ماحصل این بحث‌ها با سایر بخش‌ها از جمله بخش ارزی شد این بود که نرخ متوسط ارز برای سال ۹۹ حول و حوش ۱۷ هزار تومان در آن مقطع پیش‌بینی شد. بر این اساس تورم ۲۲‌درصدی کاملا قابل‌حصول بود، لازم است که عرض کنم در آن مقطع نرخ تورم ماهانه در فروردین  به ۵/ ۱ درصد رسیده بود و تورم نقطه به نقطه ۸/ ۲۵ درصد بود؛ بنابراین این براساس آن مفروضات کاملا قابل‌تحقق بود. منتهی اقتصاد ما امسال در یک شرایط خاص و ویژه‌ای قرار داشته است، که شاید در سالیان گذشته چنین تجربه‌ای را به این شدت نداشتیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی اظهار کرد: ما به هر ترتیب اوج تحریم‌ها و بحث بیماری کرونا را تجربه کردیم که باعث کاهش صادرات غیرنفتی ما در اوایل سال شد و یکسری‌ التهابات و جنگ‌های روانی درخصوص التهاب‌آفرینی در اقتصاد را داشتیم که همان طور هم که مقام معظم رهبری اشاره کردند اینها عمدتا ریشه‌های سیاسی و امنیتی داشته است که نسبت به آن رسیدگی می‌شود.

قربانی در ادامه گفت: در چند ماه گذشته، نرخ ارز مرتب نوسان داشت و تا نزدیک ۳۳‌هزار تومان هم افزایش پیدا کرد و در حال حاضر کاهش یافته است. همین افزایش نرخ ارز به مرز ۳۳ هزار تومان و کاهش آن تا این حد که ان‌شاءالله استمرار هم خواهد داشت، به این معنی است که چقدر آن جو روانی و آن عوامل غیر فاندامنتالی که ما در اقتصاد داریم روی بحث نرخ ارز و تورم تاثیرگذار است. این به این معنی نیست که سیاست هدف‌گذاری تورم، اشتباه بوده؛ این سیاست در سطح دنیا آزموده شده و کشورهای مختلف به این سمت رفته‌اند.

وی تاکید کرد: این هدف‌گذاری تورمی هم که ما داشته‌ایم، برای ایجاد یک چشم‌انداز راجع به متغیرهای آتی اقتصاد برای فعالان اقتصادی بوده است. منتهی همان گونه که عرض کردم شرایط خاصی را داشتیم و اینجا این سیاست برای اولین بار اجرا شده و قاعدتا با افقی که پیش روی اقتصاد ایران هست، چشم‌انداز بهتری برای کاهش تورم به‌صورت پایدار و پایین فراهم است و بانک مرکزی هم همه سعی و تلاشش را می‌کند که این مسیر را ادامه دهد.

آن چیزی که مهم است در چارچوب هدف‌گذاری تورم، این است که بانک مرکزی در یک ارتباط فعال با مردم و فعالان اقتصادی، عوامل انحراف را توضیح دهد و بگوید که چه چیزهایی خارج از کنترل بانک مرکزی بود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: در دنیا هم راجع به مسائل برون‌زا این‌گونه است. مثلا یک دفعه شوک قیمت نفت اتفاق بیفتد و باعث جهش قیمت نفت در یک کشوری بشود، بانک مرکزی آن کشوری که وارد کننده نفت است، درخصوص آن بخش مسوولیتی ندارد و بیشتر درخصوص تورم هسته پاسخگو است و البته راجع به تحولات تورم توضیحات لازم را به مردم می‌دهد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند