وی ادامه داد: این نرخ ۱۷هزار ‌و ‌۵۰۰‌تومان می‌تواند معدل قیمت‌گذاری باشد و قطعا به این معنا نیست که اگر دلار در بازار ۲۵ هزار تومان بود، مجبور باشند دلار را ۱۱۵۰۰ یا ۱۷۵۰۰ به فروش برسانند.

سیدعلی با اشاره به پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی ۹۱‌هزار تومانی گفت: معتقدم در شرایطی که دولت با کسری‌بودجه قابل‌توجهی مواجه است، افزایش یارانه به‌نفع مردم نیست. وی افزود: وقتی کسری بودجه برقرار است هرگونه افزایش یارانه، کمکی به مردم نمی‌کند و اتفاقا برعکس، اثر تورمی خواهد داشت و تورم را در نقطه بالا نگه می‌دارد.

 معاون ارزی اسبق بانک‌مرکزی با بیان اینکه باید بتوانیم هزینه‌های دولت را کاهش دهیم، اظهار کرد: باید بتوانیم جنبه‌های مالیاتی را شفاف کنیم و افزایش پایه‌های مالیاتی و کاهش معافیت‌ها؛ راهکار نجات است. وی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم هم کسری بودجه داشته باشیم و هم نوع و سقف یارانه را افزایش دهیم، ادامه داد: برای افزایش یارانه‌ها باید محل‌تامین درست آن را مشخص کنیم در غیر این‌صورت تورم‌زا است.

سیدعلی با بیان اینکه با افزایش نرخ ارز اثر افزایش نرخ بنزین و سوخت خنثی شد، گفت: اگر کسی جرات دارد در‌باره واقعی‌شدن نرخ سوخت و برق و گاز صحبت کند. کاهش یارانه پنهان است که می‌تواند بودجه را واقعی سازد.

وی افزود: در بخش یارانه‌های پنهان هزینه‌های زیادی را تحمل می‌کنیم اما عایدی آن در اختیار اقشار‌مرفه قرار می‌گیرد، این در حالی است که یارانه باید در اختیار افرادی که در دهک‌های پایین هستند، قرار گیرد. معاون ارزی اسبق بانک مرکزی تاکید کرد: یارانه‌پنهان در بخش برق، گاز و سوخت بسیار بالا است، درحالی که انحراف از هدف داشته و نتوانسته در اختیار مخاطب هدف باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند