به گزارش  ارز دیجیتال، عبور قیمت بیت‌کوین از سد مقاومت ۲۰هزار دلاری باعث شد تا تقریبا تمام خریداران این ارز دیجیتال وارد بازه سوددهی شوند. از سوی دیگر، هر کسی که بیت‌کوین‌هایش را در کف قیمت ماه مارس (اسفند ۹۸) خریده باشد، سودی ۵۰۰ درصدی برده است. با تکیه بر این عوامل، می‌توان بیت‌کوین را یکی از پربازده‌ترین دارایی‌ها در بازارهای مالی به حساب آورد. سوال اصلی اینجاست که چه عواملی این جهش قیمتی را تسریع کرده‌اند؟ چه چیزهایی باعث شده است تا قیمت بیت‌کوین اوج سال ۲۰۱۷ را بشکند و به ۲۷هزار دلار برسد؟ آیا این عوامل می‌توانند باعث تداوم روند فعلی شوند؟

مرگ دلار، یک پیش‌بینی

با نگاهی به نمودار روزانه شاخص دلار تا به اینجای سال ۲۰۲۰، می‌توان تایید کرد که دلار آمریکا در مسیری رو به افول قرار دارد. در واقع، احتمال تمام‌شدن کار دلار به‌عنوان یک ارز ذخیره‌ای وجود دارد.

روشیر شارما (Ruchir Sharma)، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه‌گذاری مورگان استنلی (Morgan Stanley)، از جمله افرادی است که به شکلی صریح در ارتباط با این مساله صحبت کرده است. او در صحبت‌های خود، تشریح کرد که چگونه دلار ۱۰۰ سال از جایگاه خود به‌عنوان ارز ذخیره‌ای دنیا بهره برده و چگونه دولت فدرال از انحصار این ارز در بازارهای مالی سوءاستفاده کرده است. او در ادامه با بیان این مساله که چگونه بیت‌کوین می‌تواند به جایگاه دلار برسد، گفت: مقامات آمریکایی در طول قرنطینه ناشی از ویروس کرونا به این اطمینان خاطر رسیدند که می‌توانند بدون محدودیت و بدون در نظر گرفتن وضعیت ذخیره ارزی خود، دلار چاپ کنند. این مساله به آنها امکان می‌دهد که بدون رویارویی با پیامدهای گسترده و با وجود کسری‌های زیاد به فعالیت خود ادامه دهند.

بسته‌های حمایتی بزرگ دولت آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا، باعث افزایش فشار روی دلار شد. از زمان عرضه اولین بسته حمایتی دولت آمریکا، دلار روندی نزولی داشته است. ماه گذشته شاخص دلار به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسید.

این اتفاق به روند صعودی بیت‌کوین هم کمک کرد. آغاز صعود بیت‌کوین از ماه آوریل (فروردین) را می‌توان گواهی بر این ادعا دانست. سرمایه‌گذاران در این مدت به‌سمت بیت‌کوین روی آوردند تا از آن به‌عنوان یک سرپناه امن برای سرمایه‌های خود استفاده کنند. در نهایت، تزریق پول به اقتصاد باعث شد تا موج صعود بیت‌کوین قوت بیشتری بگیرد و پادشاه ارزهای دیجیتال مقاومت ۲۰هزار دلاری خود را بشکند.

این در حالی است که تصویب لایحه ۹۰۰ میلیارد دلار بسته حمایتی جدید که قانون‌گذاران آمریکایی ارائه کرده‌اند، می‌تواند تیر خلاص دلار باشد و قیمت بیت‌کوین را بیش از پیش بالا ببرد.

ورود سرمایه‌گذاران نهادی

مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیر شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که به‌صورت عمومی در بورس عرضه شده است، چندی پیش اعلام کرد که شرکتش حدود ۴۲۵ میلیون دلار از نقدینگی خود را به بیت‌کوین تبدیل کرده است. اعلام این خبر باعث ایجاد موجی از حیرت در میان شرکت‌های دنیا شد. به‌عقیده بسیاری، این خبر باعث شد تا برخی از شرکت‌های بزرگ وال‌استریتی هم به‌ خرید بیت‌کوین رو بیاورند.

سیلور در سال‌های پیش یکی از منتقدان بیت‌کوین به حساب می‌آمد و در سال ۲۰۱۳، اعلام کرده بود که روزهای آخر بیت‌کوین نزدیک است. حالا اما، او یکی از طرفداران این ارز دیجیتال به حساب می‌آید. مایکرواستراتژی پس از خرید ۴۲۵ میلیون دلار بیت‌کوین، دست از کار نکشید. ماه جاری این شرکت بار دیگر اعلام کرد که ۷۰۰ میلیون دلار بیت‌کوین خریده است.

شرکت اسکوئر (Square)، متعلق به جک دورسی، از جمله شرکت‌هایی است که بیت‌کوین خریده است. اسکوئر اوایل ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار بیت‌کوین خریده است. شرکت مس میوچوال (MassMutual)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه در دنیا، وان ریور است منیجمنت (One River Asset Management) و شرکت سرمایه‌گذاری رافر (Ruffer) از دیگر نام‌های بزرگی هستند که وارد حوزه بیت‌کوین شده‌اند.

سرمایه‌گذاران نهادی را می‌توان از جمله اصلی‌ترین عواملی دانست که باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شده‌اند؛ سرمایه‌های ورودی از جانب این افراد ثروتمند باعث شده است روند صعودی قیمت بیت‌کوین همچنان تداوم داشته باشد.

هاوینگ و گری اسکیل

امسال شاهد سومین هاوینگ بیت‌کوین بودیم و پس از آن پاداش هر بلاک از ۵/ ۱۲ واحد به ۲۵/ ۶ کاهش یافت. هاوینگ یکی از پروتکل‌هایی است که عرضه بیت‌کوین را کنترل می‌کند و در نهایت باعث می‌شود که عرضه کل آن روی ۲۱ میلیون واحد ثابت بماند.

از آنجا که عرضه و تقاضا اصلی‌ترین شاخصه تعیین قیمت بیت‌کوین هستند، هاوینگ تاثیراتی عمده بر قیمت می‌گذارد. هاوینگ ماه مه باعث شد تا روند صعودی بیت‌کوین تسریع شود. از سوی دیگر، گری اسکیل هم نقشی اساسی در میزان تقاضای فعلی بازار بیت‌کوین ایفا می‌کند.

گری اسکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری است که فعالیت اصلی آن حول محور مدیریت دارایی‌ها می‌چرخد و بری سیلبرت (Barry Silbert) مدیر آن است. طبق آخرین اعلام گری اسکیل، حدود ۷/ ۱۵ میلیارد دلار بیت‌کوین در صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین این شرکت ذخیره شده است.

در صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین، گری اسکیل، خبری از بیت‌کوین‌های ارزان نیست. بیت‌کوین‌ها در صندوق گری اسکیل به‌صورت سهم خریدوفروش می‌شوند و قیمت آنها با قیمت بیت‌کوین در بازارهای آنی متفاوت است؛ چراکه در صندوق‌هایی مانند گری اسکیل، سرمایه‌گذار ملزم به پرداخت اضافه‌ارزش (Premium) برای خرید هر سهم است. در ماه‌های گذشته، خریدوفروش بیت‌کوین در صندوق گری اسکیل با رشدی قابل‌توجه همراه بوده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند