به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه مصوبات تعیین شده ستادملی کرونا در تاریخ‌های اول و بیست و دوم آذرماه سال جاری در خصوص بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی و تعیین و احصای مشاغل و کسب‌و‌کارهای غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از کرونا به شرح زیر به شبکه بانکی ابلاغ شد.

الف‌ـ بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی (اعم از قرض‌الحسنه و سایر تسهیلات) مشاغل و کسب‌و‌کارهای به شدت آسیب دیده یا محدود و تعطیل شده بخش غیردولتی (مطابق فهرست ذیل این بخشنامه) که موعد پرداخت آن در آذر و دی ماه سال ۱۳۹۹ است، منوط به آنکه وفق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار، بدهی آنها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ ۰۱/ ۱۲/ ۱۳۹۸ در طبقه جاری قرار داشته باشد، به پایان دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می‌شود. در مورد تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ است نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می‌شود. استمهال موارد مشمول این بند از احتساب و اخذ هرگونه جریمه و کارمزد اضافی مستثنی است.

ب‌ـ مشاغل و کسب‌و‌کارهای مورد احصا در این بخشنامه، در بازه زمانی آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی‌شوند.

ج‌ـ چنان‌چه سررسید چک‌های صادره مشاغل و کسب‌و‌کارهای مورد احصا در این بخشنامه در دوره زمانی آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ باشد و منجر به برگشت چک و صدور گواهی‌نامه عدم‌پرداخت گردد، در صورت تسلیم تقاضای خود به بانک مربوط، تا یک ماه پس از تاریخ برگشت چک صادره، مشمول ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مقرر در ماده (۵) مکرر الحاقی به قانون صدور چک نمی‌باشند.

خاطرنشان می‌سازد، طبق نامه شماره ۱۰۷۴۳۲ مورخ ۲۴/ ۹/ ۱۳۹۹ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور موضوع ابلاغ مشاغل و کسب‌و‌کارهای غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از کرونا، مصادیق زیر مشمول حمایت‌های بانکی مورد اشاره هستند:

مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‌ای (غیر دیجیتال)، موزه‌ها، سینماها و تئاترها؛ مراکز تفریحی، باغ وحش‌ها و شهربازی‌ها؛ مراکز ورزشی، باشگاه‌ها و مرکز ورزشی آبی و استخرها؛ مراکز آموزشی، آموزشگاه‌ها و مهدکودک‌ها (به غیر از مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی)؛ مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، خدمات بین راهی، زائرسراها، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، زیارتی و آژانس‌های مسافرتی؛ شرکت‌های حمل و نقل مسافر برون شهری؛ مراکز پذیرایی، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، چایخانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، مراکز تهیه و طبخ غذا؛ قنادی، شیرینی‌پزی، آبمیوه و بستنی فروشی؛ آرایشگاه‌های مردانه، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی؛ مراکز فروش انواع پوشاک، کیف، کفش، خرازی، خیاطی، مراکز فروش کادویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، لوازم‌التحریر، مراکز توزیع صنایع دستی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزئینات داخلی ساختمان، آتلیه و عکاسی؛ مراکز عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی؛ نمایشگاه‌های تجاری اعم از عمومی، تخصصی و بین‌المللی.

همچنین در این بخشنامه اشاره شده است، با توجه به بندهای ذکر شده، اقساط مربوط به آذرماه که توسط مشاغل و کسب‌و‌کارهای مشمول و قبل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به مؤسسه اعتباری پرداخت شده‌اند، می‌تواند به عنوان قسط مربوط به بهمن‌ماه تسهیلات مزبور منظور شود. همچنین همانگونه که در مصوبه فوق نیز تصریح شده، به اقساط پرداخت نشده احتمالی مربوط به آذر ماه سال‌جاری تسهیلات اعطایی به مشاغل و کسب‌و‌کارهای موصوف، نباید وجه‌التزام تاخیر تادیه دین تعلق ‌گیرد. در پایان  این بخشنامه بانک مرکزی تاکید کرده است، با توجه به موارد ابلاغی، مراتب به قید تسریع و با لحـاظ مفـاد بخشـنامه شـماره ١٤٩١٥٣‌‌‌/ ٩٦ مورخ ‌‌‌۱۶/ ۰۵/ ۱۳۹۶به تمامی واحدهای ذی‌ربط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ شود و بر حسـن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند