به گزارش سایت ایبنا، بانک مرکزی روسیه (CBR) گفته است: ممکن است توسعه ارزهای دیجیتال سیستم پرداخت بانکی بین‌المللی سوئیفت را به چالش بکشد و در نهایت می‌تواند آن را زائد کند. به گفته معاون اول رئیس بانک مرکزی روسیه، در حال حاضر بیش از ۳۰ تنظیم‌کننده مالی روی ارزهای دیجیتال ملی خود کار می‌کنند. با توجه به سرعت توسعه، ممکن است چند کشور این شکل جدید ارزی را طی ۵ تا‌ ۷ سال آینده راه‌اندازی کنند. پس ما می‌توانیم با مسائل ادغام مستقیم مقابله کنیم. در این حالت ممکن است سوئیفت لازم نباشد، زیرا این نوعی تعامل فناوری متفاوت است. با این حال، ممکن است شبکه بانکی جهانی به یکی از سیستم عامل‌های این شکل جدید ارزهای ملی تبدیل شود.

سیستم سوئیفت پرداخت‌های مرزی میان ۱۱ هزار موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را تسهیل می‌کند. با این حال، برخی از سیاستمداران غربی تهدید کرده‌اند که به‌عنوان بخشی از تحریم‌های گسترده تر، بانک‌های روسی را از این شبکه جدا می‌کنند. روسیه در پاسخ به این تهدیدها، شروع به کار روی گزینه دیگری - شبکه پیام رسان مالی پیشرفته - در داخل کشور به نام SPFS کرد. در حال حاضر ناظر مالی روسیه روبل دیجیتال را توسعه می‌دهد. این شکل جدید پول روسیه که قرار است همراه با روبل نقدی و غیر نقدی وجود داشته باشد، به زودی در سال آینده در کریمه به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی می‌شود. در اوایل سال‌جاری، بانک مرکزی روسیه گفت که ممکن است روبل دیجیتال برای نقل و انتقال پول بین‌المللی استفاده شود، اما تنها پس از آنکه همتایان جهانی ارزهای دیجیتال مستقل خود را تا‌سیس کنند. طبق گزارش بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) حداقل ۳۶ بانک مرکزی مطالعات خود را درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از جولای سال‌جاری منتشر کرده‌اند. چین شریک اصلی تجاری روسیه، در ماه‌های اخیر آزمایش‌های یوآن دیجیتال خود را گسترش داده است در حالی که آزمایش‌های محدودی از این ارز را در چند شهر و در یکی از بزرگ‌ترین سیستم عامل‌های آنلاین خود، JD.com برگزار کرده است. سوئد از جمله کشورهایی بود که ارز دیجیتال بانک مرکزی آزمایشی خود را در اوایل سال‌جاری راه‌اندازی کرد، در حالی که اتحادیه اروپا شروع به تهیه یوروی دیجیتال کرد.

یکی دیگر از مقامات بانک مرکزی روسیه، گفت که ممکن است ارزهای دیجیتال ابزار جالبی برای معاملات بین‌المللی باشد که گران تر از معاملات داخلی است. وی خاطرنشان کرد: با این حال، بانک‌های مرکزی هنوز باید از ایمنی نقل و انتقالات پول اینچنینی اطمینان حاصل کرده و تقاضای کافی برای این نوع ارز را درک کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند