وزارت خزانه‌داری آمریکا با متهم کردن این دو کشور به دستکاری عمدی در نرخ ارز خود با هدف کسب مزیت‌های تجاری در مقابل آمریکا، اعلام کرده است این رفتار ناعادلانه می‌تواند به ضرر رشد اقتصادی آمریکا و شاغلان آمریکایی باشد. وزارت خزانه‌داری آمریکا با تاکید بر حق این کشور در انجام اقدام متقابل علیه این دو کشور، خواهان آغاز مذاکرات بین طرفین برای از میان برداشته شدن موانع ناعادلانه در تجارت شده است.

آمریکا پیش از این نیز بارها و بارها سوئیس را به دستکاری عمدی در نرخ ارز متهم کرده بود. بر اساس قانون تجارت خارجی و رقابت‌پذیری مصوب سال ۱۹۸۸، باید با این‌گونه اقدامات برخورد شود. پیش‌تر و در میانه جنگ تجاری، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام چین را وارد این فهرست کرده بود که منجر به اعمال موجی از تعرفه‌ها روی محصولات وارداتی چینی شد که پس از امضای فاز نخست توافق تجاری، نام چین از فهرست خارج شد.

خزانه‌داری آمریکا همچنین نام شماری از شرکای تجاری عمده این کشور نظیر چین، آلمان، ژاپن، کره‌جنوبی، ایتالیا، سنگاپور، تایوان، تایلند، هند و مالزی را در فهرست نظارت ویژه خود قرار داده و احتمال افزوده شدن نام آنها به لیست سیاه وجود دارد. با وجود اتهام‌زنی‌های مقامات آمریکایی، کشورهای دیگر تاکنون بارها و بارها اتهام دستکاری عمدی در نرخ ارز را با هدف کسب مزایای تجاری تکذیب کرده و گفته‌اند تابع قوانین بازار آزاد و سازمان تجارت جهانی هستند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند