به گزارش خبرگزاری فارس،‌ نظرسنجی از  چندین کارشناس حوزه ارز نشان می‌دهد که آنها انتظار دارند حداقل برای ۶ ماه آینده شاهد تداوم روند نزولی ارزش دلار در بازار جهانی باشیم.

دلیل کاهش اقبال به دلار رفتن سرمایه‌گذاران ارزی به سمت دارایی‌های با ریسک بیشتر است. با توجه به رشد بازارهای بورس در ماه نوامبر ارزش دلار که همواره به‌عنوان یک دارایی نسبتا ایمن شناخته می‌شود و در زمان بحران سرمایه‌گذاران به سمت آن می‌روند حدود ۳ درصد کاهش یافت و به‌طور کلی از ابتدای سال جاری ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

دلار هم‌اکنون در حال تجربه کردن بدترین عملکرد سالانه از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. به‌رغم آنکه تا امروز حدود ۱۴ میلیون نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده و صدها هزار نفر نیز در این کشور جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند، امیدها به اجرای یک بسته کمکی اقتصادی دیگر و توزیع هر چه زودتر واکسن کرونا، بورس‌های بین‌المللی را مثبت کرده و باعث شده این انتظار به وجود آید که در میان‌مدت شاهد کاهش ارزش دلار در بازار جهانی باشیم.

انتظار می‌رود، بانک مرکزی آمریکا هم به‌زودی در باره سیاست خود در تداوم خرید اوراق در راستای حمایت از اقتصاد این کشور که احتمالا به ضرر دلار تمام خواهد شد، جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

دو سوم کارشناسان حاضر در این نظرسنجی گفته‌اند که پیش‌بینی می‌کنند حداقل تا اواسط سال ۲۰۲۱ روند کاهش ارزش دلار ادامه یابد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند