به گزارش «ایسنا» پیش‌بینی می‌شود تا بهار آینده واکسن‌های موثر در مقابله با کرونا در اختیار بخشی از عموم مردم قرار گیرد. جیمز بولارد، رئیس دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی آمریکا در سنت لوییس گفته است که این واکسن‌ها به منزله چراغی هستند که در انتهای تونلی تاریک دیده می‌شوند. بولارد که برای شرکت در اجلاسی عازم فنلاند شده بود، با اشاره به تبعات سنگین اقتصادی کرونا روی اقتصاد جهانی افزود: داده‌ها نشان می‌دهند که شرایط در بسیاری از بخش‌ها هنوز فاصله زیادی تا سطح قبل از بحران دارد اما خبر خوب این است که نه تنها عقبگرد متوقف شده بلکه روند صعودی نیز از سر گرفته شده است و من به رشد اقتصادی در سه ماه چهارم و سه ماه نخست سال بعد امیدوارم.

شرکت دارویی فایزر، از آغاز مطالعات جدید بررسی اثر واکسن این شرکت با تمرکز بر نوجوانان خبر داده است که با وجود نرخ مرگ‌و‌میر پایین در بین سایر گروه‌های سنی، معمولا ناقلان ویروس کرونا هستند بی‌آنکه علائم بالینی محسوسی داشته باشند. پیش از این نتایج واکسن روی گروه سنی سالمندان بسیار رضایت بخش بوده است.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، رسیدن به یک راهکار دارویی در ریشه کنی کرونا می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ میزان تولید ناخالص داخلی جهان را حدود ۹ تریلیون دلار افزایش دهد. این نهاد با هشدار نسبت به خطر لغو سیاست‌های مالی حمایتی فعلی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی از ضرورت تداوم رویکرد حمایتی سخن گفته و افزوده است: اگر هر کشور کار خودش را در مقابله با کرونا انجام دهد، مخارج کرونا حدود دو سوم افزایش پیدا خواهد کرد.

اداره غذا و داروی آمریکا مجوز تولید انبوه واکسن ضد کرونای شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن یعنی بایون‌تک را صادر کرد. انتظار می‌رود در اوایل سال آینده میلادی این واکسن که طبق ادعای سازندگانش باعث ایجاد مصونیت ۹۰ درصدی در افراد مورد آزمایش شده، به‌طور گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد و قرار است این واکسن ابتدا در آمریکا و سپس اروپا و سپس سایر نقاط عرضه شود.

اریک نیلسون، تحلیلگر ارشد ارزی در بانک ولز فارگو گفت: این طور به‌نظر می‌رسد که شاهد یک جدال نیرومند بین افراد خوشبین و بدبین هستیم. احتمالا همه معتقدند که در بلندمدت با وارد شدن واکسن کرونا شرایط تا حد زیادی تغییر خواهد کرد اما این وحدت نظر درخصوص چشم انداز کوتاه مدت کمتر وجود دارد و عده‌ای معتقدند که بازگشت قرنطینه‌ها به معنای طولانی تر شدن زمان لازم برای احیای اقتصادی خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند