به گزارش «ایسنا» متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه اکتبر به ۸/ ۵ درصد رسید که ۱/ ۰ درصد بیشتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالا‌ترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۳ درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با ۷/ ۱۱ درصد و لوازم منزل با ۱/ ۸ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی ۶/ ۸ درصد بوده است و پس از این بخش، آب و برق با منفی ۷/ ۰ درصد درصد قرار دارد. جسون تووی، کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه «کپیتال اکونومیکس» گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالا بخشی از آن به‌دلیل قرنطینه‌ها و تمایل مردم برای ذخیره‌سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده است از ابتدای این ماه نرخ مالیات ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه‌های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه مه به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند