به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، روز یکشنبه ۱۵ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه بزرگ‌ترین اتحادیه تجارت آزاد جهان را تشکیل دادند، توافقی با حمایت چین که شامل ایالات‌متحده نمی‌شود. امضای مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای در یک نشست منطقه‌ای در هانوی، ضربه‌ای بیشتر به توافق گروه تحت فشار باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده است که ترامپ جانشین وی در سال ۲۰۱۷ از آن خارج شد.

در میان سوالات مربوط به تعامل واشنگتن در آسیا، ممکن است این مشارکت اقتصادی موقعیت چین را به‌عنوان شریک اقتصادی با جنوب شرقی آسیا، ژاپن و کره تقویت کند و دومین اقتصاد بزرگ جهان را در موقعیت بهتری برای شکل دادن قوانین تجارت منطقه قرار دهد.

ایالات‌متحده در این مشارکت اقتصادی و همچنین مشارکت بین اقیانوس آرام به رهبری جانشین اوباما غایب است و این غیبت بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را از میان دو گروه تجاری که دارای سریعترین رشد روی زمین هستند، خارج می‌کند.

به گفته یک اقتصاددان ارشد در مقابل، این مشارکت اقتصادی می‌تواند به پکن کمک کند تا وابستگی خود را به بازارها و فناوری خارج از کشور کاهش دهد، این تغییر با افزایش اختلافات در واشنگتن تسریع می‌شود.

این مشارکت اقتصادی انجمن ۱۰ عضوی ملل آسیای جنوب شرقی، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و نیوزیلند را گروه‌بندی می‌کند. هدف در سال‌های آتی کاهش تدریجی تعرفه‌ها در بسیاری از مناطق است.

این توافق در حاشیه اجلاس آنلاین این انجمن در حالی برگزار شد که رهبران آسیایی تنش‌ها را در دریای چین جنوبی برطرف می‌کردند و برنامه‌هایی را برای بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری در منطقه‌ای که رقابت ایالات‌متحده و چین در حال افزایش است، به عهده می‌گیرند. در مراسمی غیرمعمول که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به‌صورت مجازی برگزار شد، رهبران کشورهای عضو این مشارکت به نوبت پشت سر وزرای تجارت خود ایستادند که یکی یکی نسخه‌های توافق‌نامه را امضا کردند و سپس آنها را با پیروزی به دوربین‌ها نشان دادند.

نخست‌وزیر ویتنام که به‌عنوان رئیس این انجمن میزبان این مراسم بود، گفت: این مشارکت به‌زودی توسط کشورهای امضاکننده تصویب می‌شود و با کمک به بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری کووید-۱۹، به اجرا درمی‌آید. نخست‌وزیر ویتنام گفت: این مشارکت اقتصادی ۳۰ درصد اقتصاد جهانی، ۳۰ درصد جمعیت جهانی را تشکیل می‌دهد و به ۲/ ۲ میلیارد مشتری می‌رسد.

وزارت دارایی چین نیز گفت وعده‌های اتحادیه جدید شامل حذف برخی تعرفه‌ها در این گروه، برخی فوری و برخی دیگر طی ۱۰ سال انجام می‌شود. جزئیاتی در مورد اینکه کدام محصولات و کدام کشورها کاهش فوری تعرفه‌ها را می‌بینند، وجود ندارد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: برای اولین بار، چین و ژاپن به توافق نامه کاهش تعرفه دوجانبه دست یافتند و به یک موفقیت تاریخی دست یافتند. این توافق برای اولین بار است که میان چین، ژاپن و کره جنوبی قدرت‌های رقیب آسیای شرقی در یک توافق نامه تجارت آزاد منعقد می‌شوند.

رئیس دپارتمان سیاسی تجارت چند جانبه در وزارت صنعت و تجارت ویتنام گفت: این مشارکت به کاهش یا حذف تعرفه‌های محصولات صنعتی و کشاورزی کمک و قوانینی را برای انتقال داده تعیین می‌کند.

وزیر تجارت اندونزی هفته گذشته گفت: این پیمان به محض تصویب این توافق‌نامه در داخل کشور طی دو سال آینده، اجرا می‌شود.برای چین، گروه جدید، شامل بسیاری از متحدان ایالات‌متحده، عمدتا ناشی از عقب نشینی ترامپ از مشارکت ترانس آتلانتیک است. هند در ماه نوامبر سال گذشته از مذاکرات این مشارکت اقتصادی خارج شد، اما رهبران آن گفتند که درها برای پیوستن به آن باز مانده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند