اقدامات همه‌گیر کووید-۱۹و اقدامات مربوط به آن برای فاصله‌گذاری اجتماعی، فعالیت و تجارت را به شدت مختل کرده است. ما انتظار داریم که اقتصاد در سال ۲۰۲۱ با کاهش تاثیر بحران کووید-۱۹ به رشد متوسط مثبت برگردد. در میان‌مدت، احتمالا چشم‌انداز اقتصادی ایران به رابطه این کشور با آمریکا و آینده رژیم تحریم‌های آمریکا بستگی خواهد داشت.

ارزش ریال در بازار موازی نیز با وجود تزریق ارزی بانک‌مرکزی (که گزارش می‌شود ۵/ ۱ میلیارد دلار باشد) به شدت در برابر دلار کاهش یافته است. این امر احتمالا ناشی از کاهش شدید صادرات در نتیجه شیوع ویروس بوده (که باعث ضعف تقاضای خارجی و ایجاد اختلال در زنجیره‌های تامین شده است) و طبق گفته بانک‌مرکزی، امتناع برخی از صادرکنندگان از بازپرداخت درآمد حاصل از آنها. تضعیف نرخ ریال منجر به کمبود و افزایش هزینه کالاهای وارداتی می‌شود، بنابراین تورم را دامن می‌زند که گرچه هنوز هم بالا است، اما در یک سال گذشته روند کاهشی داشته است. در سال ۲۰۲۱، با کاهش اثرات بحران کووید-۱۹، انتظار داریم اقتصاد تا حدودی تثبیت شود.

تا آن زمان، شوک اولیه اعمال مجدد تحریم‌های ایالات‌متحده نیز کمرنگ خواهد شد و بازگشت به رشد مثبت تولید ناخالص داخلی حدود ۸/ ۱ درصد را تسهیل می‌کند. فراتر از این، چشم‌انداز اقتصادی ایران اساسا توسط روابط تهران با واشنگتن و آینده تحریم‌های ایالات‌متحده تعیین خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند