به گزارش «ایرنا»،  مریم‌السادات میرمالک‌ثانی درباره این سیستم اظهار کرد: داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار در شهریورماه با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری و احمدمیدری معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شده و تکمیل، توسعه و به‌روز‌رسانی ساختاری و داده‌ای این سامانه در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به اینکه در طول دهه‌های گذشته، تعداد زنان سرپرست‌خانوار در ایران افزایش یافته، این پدیده از یک پدیده طبیعی به یک مساله اجتماعی تبدیل شده است، بنابراین با تکمیل این داشبورد اطلاعاتی، پنجره واحد خدمات حمایتی برای زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌شود. مدیرکل امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون گفت: معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، با استفاده از دو منبع اطلاعاتی مرکز آمار ایران (مشتمل بر داده‌های سرشماری‌های سال‌های ۷۵، ۸۰، ۸۵، ۹۰ و ۹۵ و داده‌های استخراج‌شده از پرسشنامه هزینه درآمد خانوار سال ۹۷) و داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان (مربوط به سال ۹۸) برای اولین‌بار داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار را راه‌اندازی و اطلس وضعیت این افراد را تدوین کرد.

وی تاکید کرد: به این ترتیب امکان رصد وضعیت زنان سرپرست خانوار در تمام ابعاد جمعیتی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت با ۵۱ شاخص قابل اندازه‌گیری است.

میرمالک‌ثانی هدف از راه‌اندازی این داشبورد را ارائه تصویری جامع از وضعیت زنان سرپرست‌خانوار با استفاده از داده‌های به‌روز و یکپارچه عنوان کرد و افزود: با کمک این داشبورد، دسترسی به داده‌های وضعیت زنان سرپرست خانوار و بررسی روندهای ملی و استانی طی ۲۰ سال گذشته و سیاست‌های حمایتی و توانمندسازی مناسب برای این گروه فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: با بررسی داده‌های این داشبورد می‌توان دریافت که برای نمونه در سال ۹۷ در مناطق شهری ۴/ ۳۳درصد خانوارهای زن سرپرست، جزو خانوارهای فقیر قرار گرفته‌اند که این میزان ۷/ ۲ درصد برابر خانوارهای مرد سرپرست در این طبقه بوده‌اند.

مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون تاکید کرد: در واقع این داشبورد به‌عنوان فاز نخست ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی، بدون‌شک نقطه عطفی در شناسایی و ارائه خدمات به گروه‌های آسیپ‌پذیر از جمله زنان سرپرست‌خانوار است. به گفته وی این داشبورد برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در آینده در دسترس نهادها و دستگاه‌های مرتبط با حوزه زنان و به‌ویژه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرد.

 براساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران که در سال ۹۵ صورت گرفت، مشخص شد که جمعیت زنان سرپرست خانوار کشور (زنان بی‌سرپرست، خودسرپرست و سرپرست خانواده) نزدیک به سه میلیون و ۶۰ هزار نفر است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند