به گزارش تریدینگ اکونومیکس، با کاهش قیمت نفت و گسترش شیوع کرونا، اکنون رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه منتهی به ژوئن به منفی ۷ درصد رسید که از یکی از ضعیف‌ترین رشدهای اقتصادی ثبت شده عربستان در طول سه سال اخیر محسوب می‌شود. این رشد اقتصادی که کمترین رشد فصلی ثبت شده در عربستان از سال ۱۹۸۵ تاکنون بوده است و بیش از همه تحت‌تاثیر کاهش رشد بخش خرده فروشی قرار گرفته که رشد آن منفی ۳/ ۱۸ درصد بوده است. از سوی دیگر رشد بخش غیر نفتی به منفی ۴/ ۱۰ درصد رسیده است. بهترین عملکرد مربوط به بخش رستوران و هتلداری بوده که رشد سه ماه دوم آن ۴۶/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده است.

در طول یک سال اخیر قیمت نفت تقریبا ۴۰درصد کاهش پیدا کرده و این مساله منجر به کاهش ۴۵ درصدی غول نفتی سعودی آرامکو شده است. دولت عربستان در ماه‌های اخیر دست به برخی سیاست‌های ریاضتی نظیر کاهش حقوق کارمندان، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش مالیات‌ها برای کاستن از تبعات اقتصادی وضع موجود زده است. بسیاری از شهروندان عربستانی از شرایط موجود ناراضی هستند و صحبت‌های اخیر وزیر دارایی برای لزوم افزایش مالیات‌ها با انتقاداتی در این کشور مواجه شده بود.

طبق پیش‌بینی صورت گرفته توسط بلومبرگ، نسبت کسری بودجه این کشور تا پایان امسال به ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید که در یک دهه اخیر بی‌سابقه است. دولت عربستان تاکنون مجبور به استفاده از بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی خود شده و اوراق بدهی زیادی را منتشر کرده است. طبق نظرسنجی صورت گرفته از ۱۳ اقتصاددان سعودی، انتظار می‌رود اقتصاد این کشور امسال ۸/ ۴ درصد کوچک شود پیش از آنکه بتواند سال آینده رشد ۲/ ۳ درصدی را تجربه کند. متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۹۲/ ۳ درصد بوده است که بیشترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۲/ ۲۴ درصدی سه ماه چهارم سال ۱۹۷۳ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماه چهارم سال ۱۹۸۲ با منفی ۷/ ۲۰ درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند