وی با بیان اینکه بانک مرکزی خواهان دیدن بازار کار در وضعیت اشتغال کامل در سریع‌ترین زمان ممکن است، افزود: انتظار ما این است که تا ۲۰۲۲ به ثبات بسیار خوبی در بازار کار برسیم با این حال هنوز ابهامات زیادی وجود دارد که در سال‌های آینده باید خود را آماده مواجهه با چه چیزی کنیم.

به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، وضعیت برای دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین نیز احتمالا مطلوب‌تر از آن خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد: بانک جهانی در گزارش جدیدی به بررسی وضعیت اقتصاد چین در ماه‌های پایانی سال‌جاری پرداخته و اعلام کرده است چین تنها اقتصاد بزرگ منطقه شرق آسیا خواهد بود که با وجود تبعات سنگین کرونا رشد اقتصادی مثبت را تجربه خواهد کرد و رشد دو درصدی برای آن در سال‌جاری پیش‌بینی شده است. انتظار می‌رود روند رشد اقتصاد چین در سال آینده شتاب بسیار بیشتری بگیرد و به 9/ 7 درصد برسد. 

همچنین انتظار می‌رود رشد اقتصادی برخی دیگر از اقتصادهای بزرگ جهانی نظیر آلمان، فرانسه و انگلیس نیز تا پایان سال‌جاری بهتر از چیزی باشد که پیش‌تر تصور می‌شد. 

نیل جونز، کارشناس مسائل ارزی در بانک میزوهو گفت: دارایی‌های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله‌گران قرار می‌گیرند؛ چراکه احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله‌گران نسبت به آینده خوش‌بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه‌های در اختیار خود را در دارایی‌های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی‌های امن احتمالا در کوتاه‌مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند. 

شمار افراد متقاضی مزایای بیکاری در آمریکا مجددا در حال نزدیک شدن به رکورد ثبت شده تابستان است و این مساله می‌تواند کار را برای حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی دشوار کند. در حال حاضر نرخ بیکاری آمریکا 5/ 8 درصد است که این رقم فاصله قابل‌توجهی با نرخ بیکاری 5/ 4 درصدی قبل از بحران کرونا دارد.

   اثر انتخابات آمریکا بر بازار ارز

عامل موثر دیگر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است. اگرچه جو بایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی‌ها از ترامپ پیش است، اما نمی‌توان با قطعیت درخصوص برنده احتمالی سخن گفت.

 در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی درخصوص پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش را ایجاد کرده، رئیس جمهوری‌خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات در ماه ژانویه رئیس‌جمهور خواهد شد و کسی نمی‌تواند مانع این کار شود. 

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار خواهد شد، اما به‌دلیل کرونا احتمالا تغییراتی در روند رای‌گیری ایجاد خواهد شد. 

اختلافات بین چین و آمریکا نیز زیر ذره‌بین معامله‌گران قرار دارد. آمریکا مجددا چین را به نقض حقوق بشر متهم کرده و به فشار خود روی اپلیکیشن‌های چینی افزوده است. روابط سرد دو طرف در حال بروز تدریجی پیامدهای خود روی مناسبات مالی و تجاری است و معامله‌گران از این نگران هستند که فاز نخست توافق تجاری با وخیم‌تر شدن فضای کنونی از دست برود و جنگ تجاری بین دو طرف از سر گرفته شود. 

نرخ عجیب تورم کشورهای اروپایی و فاصله گرفتن آن از محدوده دو درصدی هدفگذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا باعث سردرگمی معامله‌گران نسبت به امکان تداوم روند صعودی ارزهای اروپایی شده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به آگوست با 6/ 0 درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی 2/ 0 درصد رسید. همچنین متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به آگوست در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا 4/ 0‌درصد اندازه‌گیری شده که 5/ 0 درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

با وجود بازگشایی کسب‌و‌کارها و از سرگیری فعالیت‌های تجاری انتظار نمی‌رود اقتصاد جهانی امسال را با رشد مثبت به پایان برساند. 

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در برآورد جدید خود پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی جهان برای کشورها به‌طور متوسط منفی 5/ 4 درصد خواهد بود. طبق پیش‌بینی‌های این سازمان اقتصاد چین امسال تنها 1/ 1 درصد رشد خواهد کرد که این عملکرد برای آمریکا از این هم ناامیدکننده‌تر خواهد بود تا جایی که انتظار می‌رود بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان امسال 8/ 3 درصد کوچک شود.

پس از فروکش کردن موج اولیه، روند شیوع کرونا در بسیاری از کشورها سرعت گرفته که این روند به‌ویژه در اروپا محسوس بوده است. با این حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از قرار داشتن توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده صحبت کرده است. 

به‌نظر می‌رسد کرونا روی توان بودجه‌ای بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا تاثیر منفی محسوسی گذاشته است تا جایی که مرکز مطالعات اقتصادی آلمان اعلام کرده مازاد بودجه 5/ 52 میلیارد دلاری دولت در سال قبل جای خود را به کسری بودجه ۱۷۰ میلیارد دلاری در سال‌جاری خواهد داد. به گفته این مرکز، امسال اقتصاد این کشور 3/ 5 درصد کوچک خواهد شد که این رقم در صورت تحقق، 4/ 1 درصد بیشتر از رقمی خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد. این موسسه با پیش‌بینی از سرگیری رشد اقتصادی در سال آینده، نرخ رشد سال ۲۰۲۱ را 1/ 5 درصد پیش‌بینی کرده است.

کیوسوکه سوزوکی، استراتژیست مسائل ارزی در موسسه «سوسیه جنرال» گفت: فکر می‌کنم در بلندمدت بین یورو و دلار توازن برقرار شود و نرخ برابری هر یورو در بلندمدت احتمالا 16/ 1 دلار خواهد بود. ما شاهد یک روند احیای طولانی خواهیم بود و فارغ از اینکه چه کسی پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شود، کار سختی را برای رساندن اقتصاد به سطح پیش از آغاز بحران کرونا خواهد داشت. 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند