به گزارش «ایبِنا» از رویترز، ذخایر طلا و ارز این کشور در این ماه با کاهش ۷/ ۱۵ درصدی به ۵/ ۷ میلیارد دلار رسیده است. به‌دنبال پیروزی مجدد «الکساندر لوکاشنکو» در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، اعتراضاتی در این کشور صورت گرفته است.

بانک مرکزی بلاروس همچنین اعلام کرد که ماه گذشته با پرداخت ۷/ ۳۵۱ میلیون دلار، بدهی خارجی خود را سبک کرده است. آمار و ارقام منتشره تنگنای اقتصادی را که این کشور در آن گرفتار شده است، به وضوح پررنگ می‌کند.

روبل بلاروس در ماه آگوست بیشترین افت ارزش خود را تجربه کرد، اما از آن زمان تاکنون اندکی بهبود پیدا کرده است. ارز بلاروس امروز (دوشنبه) با قیمت ۶۳/ ۲ روبل به ازای هر دلار معامله شد که نسبت به روزهای گذشته تقویت شده است.

با وجود کمبود ارز خارجی در صرافی‌ها و بانک‌های بلاروس در بحبوحه هجوم مردم برای خالی کردن حساب‌های بانکی خود و فروش روبل، بانک مرکزی این کشور تعهد داده که برای جلوگیری از افت بیشتر ارزش روبل، محدودیت‌های سرمایه‌ای اعمال نکند.

براساس اعلام وزارت دارایی بلاروس، این کشور باید تا پایان سال‌جاری بدهی خارجی ۶/ ۱ میلیارد دلاری خود را بازپرداخت کند و در این راستا مذاکرات خود را با روسیه بر سر اصلاح ساختار بدهی آغاز کرده و متعهد شده که به تعهدات خود پایبند بماند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند