به گزارش ایبنا، تفاهم‌نامه زیست‌محیطی و بیمه‌ای با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست و رئیس‌کل بیمه مرکزی با محوریت پوشش ریسک‌های زیست‌محیطی به امضا رسید. غلامرضا سلیمانی در این مراسم گفت: آلودگی هوا و محیط، آسیب به جنگل‌ها و منابع طبیعی و همچنین تهدید زیست‌گونه‌های جانوری و گیاهی از ریسک‌های مهمی است که صنعت بیمه برای پوشش آن از آمادگی کافی برخوردار است. سلیمانی افزود: محیط‌زیست در کشور ما مظلوم واقع شده است و اثرات مخرب آن، هم در حال‌حاضر احساس می‌شود و هم در نسل‌های آینده از سر می‌گذرد و به همین خاطر صنعت بیمه تلاش دارد تا به سهم خود خطر نابودی را از چهره آن پاک کند. رئیس‌کل بیمه مرکزی با تاکید بر ظرفیت‌های موجود صنعت بیمه از عرضه ۳۲ محصول بیمه‌ای در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه بخش اعظم جامعه محصولات بیمه کشور را تنها در رشته بیمه شخص ثالث و ۳ یا ۴ محصول دیگر خلاصه می‌کنند که باید این تفکر نادرست اصلاح شود. وی محاسبه فنی و دقیق پوشش‌های بیمه‌ای در تغییرات اقلیمی جهان را نشانه اهمیت تعامل صنعت بیمه و فعالان محیط‌زیست ارزیابی و اظهار کرد: در گام نخست محیط‌زیست باید از ریسک‌های موجود فاصله بگیرد و در گام بعدی نوبت مسوولیت‌پذیری کسانی است که محیط‌زیست را با آسیب‌های جدی روبه‌رو می‌کنند. سلیمانی از تنوع محیط‌زیست محیطی در کشور به‌عنوان یکی از چالش‌های جدی در عرصه بیمه‌گری یاد کرد و گفت: برای شناسایی و پوشش ریسک‌های زیست‌محیطی، راه‌اندازی کارگروه ویژه متشکل از متخصصان محیط‌زیست و کارشناسان خبره بیمه‌ای یک ضرورت آشکار است. رئیس شورای‌عالی بیمه در بخش دیگری از سخنان خود با برشمردن سوابق صنعت بیمه در پوشش ریسک‌های مرتبط با گونه‌های نادر جانوری و بخش‌های دیگر محیط‌زیست خواستار افزایش سطح تعاملات بین صنعت بیمه و سازمان محیط‌زیست شد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیز در این مراسم گفت: صنعت بیمه به‌عنوان نهاد پذیرنده ریسک‌های کشور می‌تواند با هدف کاهش خسارات، استانداردهای خود را به مجموعه‌های مختلف تحمیل کند. عیسی کلانتری افزود: وضع استانداردهای بیمه‌ای برای کاهش ریسک‌ها توسط صنعت بیمه، کشور را به سمت توسعه پایدار پیش خواهد برد. معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست، پیروی از استانداردهای تخصصی را در راستای کاهش ریسک‌های بیمه‌ای و کاهش تلفات ارزیابی کرد و افزود: صنعت بیمه این قابلیت را دارد که پیش از وقوع حوادث، ریسک‌های موجود را با کمک بیمه‌گذاران مهار و برطرف کند. وی با اعلام خرسندی از عملکرد صنعت بیمه، ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهم‌نامه سرآغاز خوبی برای همکاری‌های گسترده در آینده باشد.

 گفتنی است، در تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان حفاظت از محیط‌زیست و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در مجموعه‌های بیمه مرکزی و صنعت بیمه و همچنین سازمان محیط‌زیست، ضرورت ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی و همگرایی با توسعه صنعت بیمه کشور مدنظر قرار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند