به گزارش تریدینگ اکونومیکس، این نرخ تورم که پایین‌ترین نرخ تورمی سوئد در طول شش ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت‌تاثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به منفی ۲/ ۴ درصد کاهش یافته است. تورم بخش فرهنگ و آموزش نیز منفی ۲ درصد است. در بین دیگر بخش‌ها، نرخ تورم در بخش حمل‌و‌نقل به ۹/ ۱ درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به ۶/ ۱ درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲/ ۰ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴۷/ ۳ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۵/ ۱۵درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۶/ ۱ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی فنلاند نسبت به ماه قبل خود ۵/ ۰درصد بیشتر شده است؛ به گونه‌ای که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به ژوئیه به ۶/ ۰درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در فنلاند از ماه مارس محسوب می‌شود.

در این بین، بیشترین نقش کاهشی تورم مربوط به بخش حمل‌و‌نقل بوده است که تورم آن منفی ۶/ ۲ درصد اندازه‌گیری شده است. تورم در بخش آب و برق ۱/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده و تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز ۹/ ۲درصد بیشتر شده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فنلاند ۴/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که ۲/ ۰ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند