به گزارش «ایبِنا» از رویترز، یکی از مقامات وزارت دارایی ژاپن گفت که مازاد حساب جاری توکیو در ماه ژوئن ۵/ ۱۶۷ میلیارد ین (۵۸/ ۱ میلیارد دلار) بوده است؛ این رقم پایین‌ترین مازاد حساب جاری ماهانه از ژانویه ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود.

این در حالی است که متوسط پیش‌بینی‌ها از مازاد حساب جاری ۱۱۰ میلیارد ین بوده است. حساب جاری ژاپن برای مدت ۶ سال متوالی نرخ صعودی را به ثبت رسانده است.

براساس داده‌ها، صادرات در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته ۷/ ۲۵ درصد کاهش یافته و ریزش صادرات خودرو و قطعات آن به آمریکا به شدت به اقتصاد این کشور آسیب زده است. در سوی دیگر واردات سالانه نیز در ماه ژوئن ۴/ ۱۴ درصد کاهش یافته و این در حالی است که افت سالانه واردات در ماه مه ۷/ ۲۷ درصد بود و در نتیجه این اتفاق، کسری تجاری در ژوئن به ۷/ ۱۵۷ میلیارد ین رسید. ریزش ۹/ ۹۹ درصدی گردشگران خارجی به‌دلیل محدودیت‌های مسافرتی اعمال شده برای تحدید شیوع کرونا، کسری به‌جا مانده از درآمدهای ناشی از بخش گردشگری را به ۷/ ۱۵۷ میلیارد ین در ماه ژوئن رساند.

تضعیف تقاضای خارجی نگرانی‌هایی را مبنی بر رکود ادامه‌دار در سومین اقتصاد بزرگ جهان ایجاد کرده است، به‌طوری‌که برخی از تحلیلگران از احتمال ماندگار بودن تاثیرات بحران کووید-۱۹ بر رویکرد شرکت‌ها و خانواده‌ها تا سال آینده خبر داده‌اند. نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که تحلیلگران انتظار دارند تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماه دوم ۲/ ۲۷ درصد کاهش یافته باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند